Ogiltigt spel-ID: 242606
Resultatmässigt är Dinamo i fritt fall. Men jag tycker resultaten ljuger en aning. Man spelar klart bättre än vad formen antyder.
Nu är man förstärkt med Miro Satan som fick mycket istid direkt mot Vityaz. Jag tror att han kommer bli en riktigt bra värvning för Dinamo som annars saknat en riktigt bra forward.
Spartak var länge utspelat mot Minsk men lyckades ändå sno med sig tre poäng. Nu tror jag att flytet är slut för "folkets lag" och att Dinamo äntligen lyckas avsluta sin förlustsvit.
Ogiltigt spel-ID: 242607
Lika osannolikt som det var att Minsk förlorade senast, lika osannolikt var det att Severstal kunde ta matchen mot Riga till förlängning.
Kvittering med 1,5 minut kvar av ordinarie, och sen seger i OT.
Severstal skulle givetvis ha förlorat den matchen, men den kommer här istället.
I.o.m att Minsk har spelat c:a 4 matcher fler än rivalerna om slutspelsplatsen så är inte en plats i slutspelet så säkert som det ser ut. Man måste antagligen vinna hemmamatcherna åtminstonde för att vara helt klara. Och ett Severstal som uppenbarligen inte är i spelmässigt toppslag för tillfället bör vara en lämplig uppgift.