Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Spelbolag (https://www.sharps.se/forums/spelbolag/)
-   -   Betfair Bonus 2022 » Spelarnas Recension » HÄMTA BONUS NU (https://www.sharps.se/forums/spelbolag/10053-betfair-bonus-2022-spelarnas-recension-haemta-bonus-nu/)

ChrisWaddle 2019-07-08 13:28

Fast det står ju "övervägande". Det betyder >50% på juristspråk.

ChrisWaddle 2019-07-08 13:30

Något som är lite trist är att svenska myndigheter, precis som i andra länder, inte verkar ha tagit in input från branschen. Det borde väl ändå gå att förklara för spelinspektionen att Gauff inte är i farozonen för matchfixning i 4e omgången i Wimbledon?

Nicksson 2019-07-08 14:21

Citat:

Ursprungligen postat av ChrisWaddle (Inlägg 626416)
Fast det står ju "övervägande". Det betyder >50% på juristspråk.

Ja, detta borde vara glasklart men i dialogerna med SI som jag läst och tagit del av så kan dem inte ge några klara svar på hur detta hanteras. Jag tror inte att någon i dagsläget är villig att slanta up 1% av sin totala omsättning i böter innan SI gett ett ordentligt svar. Allt verkar hänga på de fallen som utreds och väntas att bli klara till efter sommaren. Hoppet nu ligger i att Betfair får ordning på sin plattform och kan skräddarsy marknadsurvalet till oss.

Nicksson 2019-07-08 14:23

Citat:

Ursprungligen postat av ChrisWaddle (Inlägg 626417)
Något som är lite trist är att svenska myndigheter, precis som i andra länder, inte verkar ha tagit in input från branschen. Det borde väl ändå gå att förklara för spelinspektionen att Gauff inte är i farozonen för matchfixning i 4e omgången i Wimbledon?

Vi är inte sådana att vi gör skillnad på sak och sak utan vi ska rädda hela världens idrottare under 18-år från eventuella påtryckningar oavsett det sportsliga värdet. Man kan bara kräkas på allt.

PTV 2019-07-08 15:00

Citat:

Ursprungligen postat av Nicksson (Inlägg 626324)
Logiken från Betfair håller dåligt isf. Detta skulle innebära att så fort en spelare under 18 är med i en ITF-turnering (vilket händer varje vecka) så skulle all tennis slås ut igen.

Ja, Clara Tauson (född 2002) spelar WTA Båstad175 denna vecka för att ta ett exempel. Och kommer att vara kvar i turneringen i morgon.

Sonny 2019-07-08 16:13

Ojdå detta blir ju bara värre. Det är i värsta fall bara Kambi och Betsson Group bland de privata aktörerna som till slut anser det värt att fortsätta med att erbjuda betting i Sverige. Lagstiftningen måste förändras. Lilla Sverige har inte kraften att rädda alla världens ungdomar från matchfixning helt på egen hand.

PTV 2019-07-09 00:19

Citat:

Ursprungligen postat av PTV (Inlägg 626420)
Ja, Clara Tauson (född 2002) spelar WTA Båstad175 denna vecka för att ta ett exempel. Och kommer att vara kvar i turneringen i morgon.

... liksom Lorenzo Musetti (också 2002) i challenger-turneringen i Perugia. Någon som har tillgång till svenska sportboken och som får spela mer än 0 SEK får gärna kontrollera om det går att spela på dessa matcher.

mastarna 2019-07-09 01:00

Citat:

Ursprungligen postat av PTV (Inlägg 626492)
... liksom Lorenzo Musetti (också 2002) i challenger-turneringen i Perugia. Någon som har tillgång till svenska sportboken och som får spela mer än 0 SEK får gärna kontrollera om det går att spela på dessa matcher.

Clara finns med men det går inte att spela på henne.

Vi beklagar, men på grund av rådande lagstiftning är spel på den valda marknaden inte tillåten.

MikeHaggar 2019-07-09 14:41

Citat:

Ursprungligen postat av Sonny (Inlägg 626424)
Ojdå detta blir ju bara värre. Det är i värsta fall bara Kambi och Betsson Group bland de privata aktörerna som till slut anser det värt att fortsätta med att erbjuda betting i Sverige. Lagstiftningen måste förändras. Lilla Sverige har inte kraften att rädda alla världens ungdomar från matchfixning helt på egen hand.

Det sjuka är att ju sämre förhållanden som erbjuds och företag som tappar intresset desto större incitament har regeringen att bara fortsätta med sitt beteende det är en väldigt korrupt situation där självförstörelse lönar sig när sånt i alla andra fall är regelbrott/olagligt. Politikerna har fria händer att totalförstöra villkoren för oss spelare för ett "högre syfte" och dom gör verkligen allt för att ständigt terrorisera bolagen på varenda liten fråga tills alla bara säger fuck it och lämnar allt. Det borde strida mot något marknadsavtal inom EU att skapa alla dessa hinder.

Nicksson 2019-07-09 17:59

Eftersom alla väntar beslut i den så
Kallade majoritetsregelfrågan (hur tex en tennismatch med ena parten under 18 ska hanteras) så lär vi inte få se tennis förrän tidigast sent i höst. SI säger sig presentera detta efter sommaren. Så minst sagt låst läge. Skulle den falla väl ut finns det ändå hinder. Detta hinder utgörs av när 2 under 18 möts och bf säger sig inte ha möjlighet att plocka en match enbart för vår del. Detta förklaras med att vi isf skulle få en nationell börs där vi bara matchas inhemsk, givetvis totalt förödande. Egentligen handlar allt om bfs vilja att ändra sin plattform.

PTV 2019-07-09 18:22

Citat:

Ursprungligen postat av Kirderf (Inlägg 626297)
Från chatten idag

Om gauff åker ur öppnar ni tennisen igen?

ja det är vad jag fått höra, om hon åker ut imorgon så bör dom öppna tennisen igen.
detta är tillfälligt tills vi fått konkret svar av spelkommisionen hur vi ska göra med dessa turneringar.

Inte för att jag trodde på det här, men det verkar som att svenska kundsupporten sitter och gissar som vanligt.

ChrisWaddle 2019-07-14 19:40

Citat:

Ursprungligen postat av PTV (Inlägg 626527)
Inte för att jag trodde på det här, men det verkar som att svenska kundsupporten sitter och gissar som vanligt.

Precis som deras chefer.

Nicksson 2019-07-14 22:05

Tacka fan för det när Spelinspektionen inte ens själva kan ge ett svar i majoritetsregelfrågan förrän efter sommaren.

Kirderf 2019-07-18 22:53

Hur har ni löst denna idioti med betfair och spelinspektionen? Är acc-ex det bästa alternativet? Någon med erfarenhet av orbit/9wickets?

kisumu 2019-07-19 10:42

När det gäller tillgång till div marknader som inte går att nå med nuvarande lagstiftning i Sverige så förordar jag följande lösning.
Öppna ett utlänskt konto, finns ett flertal att välja på, Revolut är väl det enklaste och vanligaste. Dessa konton kan öppnas digitalt från Sverige med lite pappersexercis. Därefter kan man föra över pengar från Sverige till dessa konton. AEOI (Automatic Exchange of information) gäller här och informationen om kontona ska teoretiskt nå svenska myndigheter MEN man får ingen ränteinkomst så man behöver inte deklarera för det i Sverige.
Vet dem som har haft konton inom EU i flera år och aldrig hört någonting från svenska myndigheter men räkna med att Sverige har vetskap om kontot.

Därifrån är steget långt från att de dessutom ska gå in och begära transaktionshistorik måste i så fall vara en pågående utredning men risken finns. Överföringar till utländska konton är alltid intressant för skattemyndigheten så överföringar bör vara på lägra belopp (helst under 10.000) och gärna från flera olika konton. Är fritt fram att öppna konton hos alla banker i Sverige. Är man en Sharp så bör man ha minst 3 olika svenska banker för att sedan då och då fylla på "semesterkassan":innocent:
Överföringar på över 150.000 sv kr genererar alltid en kontrolluppgift.
Konton utanför EU regleras av samma lagstiftning (finns undantag) men jag avråder bestämt från att öppna dylika konton om du inte har en lokal kontakt.
Kan garantera att det blir ett ändlöst krångel med överföringar och skyhöga avgifter.
Ev vinster från aktörer som inte har svensk spellicens bör hanteras på ett klokt sätt via ditt utländska konto



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved