Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Speldagböcker (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/)
-   -   maddmax - dollar från dobbel - (MLB, NCAAB) (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/2059-maddmax-dollar-fran-dobbel-mlb-ncaab/)

hetsarn 2010-04-13 22:27

Citat:

Ursprungligen postat av illen (Inlägg 30582)
Detta är bara löjligt. Den ursprungliga trenden är 20år gammal, eftersom mamman kan inte ha ättit pizzan för lunch 1990 i 1920, och således är det max antalet tisdagar den 13:e 20år-gånger-7ggr/år(april-oktober)-gånger-två(doubleheaders) (280), vilket kan vara teoretiskt tillräckligt att stödja tesen, men är praktiskt orimligt.
Faktiskt är det så att antalet tisdagar den 13:e sen 1990 är 35 (och följaktigen antalet onsdagar som dagen efter och dagen då trenden gäller) och även om vi bortser från det uppenbart ologiska hålet som inte tar hänsyn till att det är fullt realistiskt att en tisdag den 13:e kan falla i månaderna då MLB säsongen inte är igång eller redan är avslutad, något som tex var fallet med de första 3 tisdagarna den 13:e 1990 som föll i februari, mars och november respektive eller att år 94-95 strejken resulterade i inga matcher spelade sen augusti den 12:e inklusive inga matcher under septembern som hade en tisdag den 13:e, är det fortfarande alldelles, alldeles klart att numrena inte håller ens ytligaste av graskningar och kan betraktas som ren lögn. Att en moderator sprider lögner är oförlåtligt. Skräpning!

Hahaha, underbart!

akeman 2010-04-14 07:54

Citat:

Ursprungligen postat av maddmax (Inlägg 30477)
Spel 13: Baltimore Orioles - Tampa Bay Rays
Spel: Tampa Bay Rays RL (-1,5)
Odds: 2.34 (PinnacleSports)
Spelstopp: 01.05 - 100414

Tack för den! :cheers:

maddmax 2010-04-14 09:55

Rättning
Spel 12: LA Dodgers - Arizona Diamondbacks
Spel: Over 8 runs
Odds: 1.98 (PinnacleSports)
Resultat: WIN (9-5) +0,98 u.

Spel 13: Baltimore Orioles - Tampa Bay Rays
Spel: Tampa Bay Rays RL (-1,5)
Odds: 2.34 (PinnacleSports)
Resultat: WIN (6-8x) +1,34 u.

Stolpe in denna gangen, har det vant? Det kanske var illens utomordentliga bidrag till traden som gav mig tur?

Hursomhelst, idag tar jag flyget "hem" till Belfast sa det blir antagligen bara en tidig morgonrek och lite ryggar. Hoppas ni kampar in allt mina nya vanner.

papak 2010-04-14 09:56

Snyggt! :moneybag:

Storchen 2010-04-14 10:17

Stiligt maddmax, och tack för dessa två! :moneybag::moneybag: :cheers:

maddmax 2010-04-14 10:17

Spel 14: San Francisco Giants - Pittsburgh Pirates
Spel: Over 8,5 runs
Odds: 2.00 (PinnacleSports)
Spelstopp: 21.35 - 100414

Tredje matchen i serien. Igar vann Pittsburgh med 5-6 (linan lag pa 7,5) och fore det vann Giants med 9-3 (linan pa 8,5). Idag har vi tva samre pitchers, som bada hade svart i sina inledande matcher, och vi erbjuds dubbla pengarna for over 8,5. Jag tycker det ar lite val generost och gar in.

Charlie Morton tror jag att jag rekade EMOT senast for en vecka sedan. Da fick laget stryk med 9-1 mot Arizona och Morton klarade bara 3.1 innings. Det blev nio hits och atta ER, en katastrof helt enkelt. Morton har en bra pay-off pitch men ar for snall innan dess. Jag tror han kan fa stora problem igen, han kommer fa fortjana en plats i rotationen senare under sasongen.

Jonathan Sanchez ar en av Giants vansterhanta starters. Fick en ND i sin forsta match som slutade 5-4 till Giants mot Braves. Sanchez pitchade 4.1 innings och slappte tre ER, sju hits och tva walks. Precis som Morton blev det fler flyouts an groundouts, nagot som brukar vara fordelaktigt for ett overspel.

Giants bullpen har spelat bra, Pirates har spelar OK. Dock ar de inte omojliga att fa hal pa.

Offensivt har Giants spelat valdigt bra (.295 BA) och mot Morton tar man nog chansen att forbattra de siffrorna. Pittsburgh ar inte daliga och har manga bra spelare. Det har resulterat i .259 vilket far ses som godkant.
Pirates ar det lag i ligan som slapper allra mest runs (7.46 i snitt) och bara dar har vi nastan hela spelet. Morton ar inte en av deras starkaste kort och behover antagligen ett par sasonger innan han kan bli en steady-4-ERA-kille. Tills dess kommer overspelen att folja i hans fotspar. Pa atta matcher har Pittsburgh 7-1 i O/U, Giants har 5-1-2. Varfor skulle detta andras pa en sa lag lina?

Nej, jag tror och hoppas att det dimper ner nagra bollar i viken utanfor AT&T Park. Nu kor vi!

Vlad 2010-04-14 11:01

Citat:

Ursprungligen postat av maddmax (Inlägg 30453)
Ja, det var synd att forsta missade. Jag lovar att forsoka ta igen det. :rolleyes:

Gick snabbt att ta igen det. Bra spel igår :moneybag:

Cred som vanligt till dina utförliga tankar som hjälpt mig tidigare att ta ställning i mitt eget småspelande på MLB. Hoppar över Giants-Pirates då jag leanar under men bol och keep it up :hattenav:

Callahan 2010-04-14 11:04

thanx mate

maddmax 2010-04-14 11:40

Citat:

Ursprungligen postat av Fuzzy Dunlop (Inlägg 30976)
Gick snabbt att ta igen det. Bra spel igår :moneybag:

Cred som vanligt till dina utförliga tankar som hjälpt mig tidigare att ta ställning i mitt eget småspelande på MLB. Hoppar över Giants-Pirates då jag leanar under men bol och keep it up :hattenav:

Yes, jag tror som sagt pa det men allt kan ju handa. :cheers:

BOL!

calahan 2010-04-14 11:42

Tycker 2.00 är skönt odds. Kör högre insats på ditt lir för gillade inte oddset på O-spelet idag plus att jag gillar Giants :p

Savve 2010-04-14 11:59

Ryggas!

maddmax 2010-04-15 15:26

Rättning
Spel 14: San Francisco Giants - Pittsburgh Pirates
Spel: Over 8,5 runs
Odds: 2.00 (PinnacleSports)
Resultat: LOSS (6-0) -1 u.

Stark inledning med 4 runs efter tva innings och 6 efter fem rackte inte. Pittsburgh var valdigt daliga nar det gallde att fa in runs (12 LOB borde val resultera i tre runs tycker man..). Men men..

maddmax 2010-04-15 15:26

Spel 15: St. Louis Cardinals - Houston Astros
Spel: St. Louis RL (-1,5)
Odds: 1.971 (PinnacleSports)
Spelstopp: 19.40 - 100415

Jag var en av de som satt pa Cardinals RL igar och det blev en ganska sur forlust. Idag tycker jag samma spel ser minst lika bra ut och hoppas pa annan utgang.

Bud Norris startar for Astros. Hade stora problem mot Phillies i sin forsta match, ett lag med liknande offensiv som Cards. Det blev bara 2.2 innings men sex hits, fyra walks och tre earned runs. Faktumet att Norris gjorde tva starter mot Cardinals forra aret och gjorde otroligt bra ifran sig tror jag inte kan vaga upp hans chanser i dagens match. Och aven om det skulle ga bra har han en bullpen bakom sig som inte ar toppen (snallt sagt). 6.00 ERA (7.08 de senaste tre).

Kyle Lohse fick med sig en vinst forra matchen. Forutom gardagens match ar det den enda matchen St. Louis vunnit med endast en run. 5-4 blev det och Lohse slappte fyra runs pa sex innings. Detta var mot Milwaukee. Mot Astros har han 2.99 ERA pa elva matcher. Han ar helt klart en battre hemmapitcher an pa bortaplan och jag tycker han helt klart vager tyngre an Norris.
Cardinals relievers har 2.89 ERA (1.76 de senaste tre) och aven har vager hemmalaget tyngre.

Lance Berkman har varit borta hela sasongen och saknas aven idag for Astros. Laget ar 0-8 totalt och sex av dessa forluster har man forlorat med mer an en run. Av Cardinals vinster ar som sagt fyra med mer an en run. Astros var dessutom om an annu samre offensivt igar och det ar de har matcherna Lohse tar vara pa.

Jag tror vi kan fa se en ganska run-snal tillstallning men tycker om RL battre an under 9 till 1.80. RL under 2.00 brukar jag inte rora med mot Astros far man gora ett undantag innan laget far sin bounce back.

maddmax 2010-04-15 16:13

Spel 16: Minnesota Twins - Boston Red Sox
Spel: Boston ML
Odds: 2.09 (PinnacleSports)
Spelstopp: 19.10 - 100415

Spel 17: Minnesota Twins - Boston Red Sox
Spel: Boston RL Alternative (-1,5)
Odds: 2.81 (PinnacleSports)
Spelstopp: 19.10 - 100415

Kor en liten chansning har men med bra odds. 2.81 kanns bra pa ett lag som vann gardagens match med 3-6 och dessutom har en vassare pitcher an motstandarna idag.

Stora stygga Red Sox inledde sasongen mycket svagt och var 1-3 efter tre forluster mot Yankees och en mot Kansas City. Sen dess har man dock spelat upp sig till 4-4 och jag tycker man fatt lite for mycket skit for man har inte spelat daligt.
Vi kan se pa offensiven forst. Lowrie ar sjuk, Ellsbury ar doubtful med revbensproblem och Big Papi vilar idag. Det ar helt klart ett orosmoln. Men.. Ortiz ar inte nagon storre forlust. Han har fyra hits (tre doubles for ovrigt) och har samst BA i hela laget. Pedroia ar stekhet, Beltre (bra varvning forovrigt), Youkilis och min favorit Scutaro ar ocksa spelat bra. Drew och Cameron hoppas jag kommer igang med. Med Lowell, Varitek och Hermida ocksa i laget sa forstar alla baseball-fans att det inte ar en dalig offensiv. Vill inte rabbla pa for mycket men Red Sox ar pa inga satt ett samre lag i ar an forra. Totalt har laget .281 BA.
Twins offensiv har ocksa fina sidor. Men jag tanker fokusera pa det negativa (mwhahaha, det ar trots allt en rek det har). .260 BA for sasongen men svaga .221 mot hogerhanta. Och dagens motstandare ar hogerhant.

Tim Wakefield moter alltsa ett lag som har haft det lite smasvart med hogerpitchers. En quality start i sin enda start den har sasongen, 7 innings, tva ER. Det blev ingen decision i forlusten mot Kansas City. 6-1 i K/BB men inte det offensiva stod som jag hoppas han kommer fa ikvall. Wakefield ar inne pa sin elfte sasong i Red Sox och han ar 14-5 mot Twins (mycket fina siffror). En veteran som enkelt kan klara av det har.

Francisco Liriano startar for Minnesota Twins. Nastan tvartom, sex innings, tre earned men laget fick en vinst (4-3 mot White Sox). Liriano hade problem med kontrollen, 3-5 i K/BBs. Liriano har tva starter mot Boston och 13.50 ERA (!). Endast pitchat 8 innings. Bland annat har Pedroia fyra hits pa fem forsok. Nej, Liriano kan fa problem ikvall..

Bostons bullpen har haft det svart, det ska jag inte sticka under stolen med. 4.74 ERA och annu samre de senaste tre. Minnesota har 2.45 (2.86 pa de som finns tillgangliga) men intressant nog har de 5.14 ERA pa de har tva matcherna mot Red Sox.

Boston som underdog (sarskilt nar det inte galler mot Yankees) tycker jag alltid man ska titta narmare pa. Idag kanns det som det ar vart det. Let's go Nation!

Samtliga Bostons fyra vinster har varit med mer an en run..

maddmax 2010-04-16 15:57

Rättning
Spel 15: St. Louis Cardinals - Houston Astros
Spel: St. Louis RL (-1,5)
Odds: 1.971 (PinnacleSports)
Resultat: LOSS (1-2) -1 u.

Spel 16: Minnesota Twins - Boston Red Sox
Spel: Boston ML
Odds: 2.09 (PinnacleSports)
Resultat: LOSS (8-0) -1 u.

Spel 17: Minnesota Twins - Boston Red Sox
Spel: Boston RL Alternative (-1,5)
Odds: 2.81 (PinnacleSports)
Resultat: LOSS (8-0) -1 u.

Horribel dag igar med 1-9 privat. Tre egna spel missade och sex ryggar. Spelen jag lade har i dagboken var rent utsagt kassa och jag far be om ursakt for eventuella ryggningar. Kommer eventuellt med ett spel idag men far ta och jobba tillbaka pengarna sakta.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved