Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   Vinnare/plats på fasta odds (LÖPANDE) (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/18773-vinnare-plats-pa-fasta-odds-lopande/)

sirlarsson 2014-07-02 14:28

Några tankar inför V86?

sirlarsson 2014-07-02 16:21

asdf

AndyMart 2014-07-02 16:24

Citat:

Ursprungligen postat av sirlarsson (Inlägg 353657)
Jag provar att Nahar slår Rakas 1,85. Känns inte som dessa hästar ska matchas mot varandra trots distansen som kanske inte är Nahars främsta, dock toppform på Nahar och det känns som Nahar ska matchas mot Jet eller Picolit i h2h inte mot Rakas.

1,85 hos nordicbet.

Håller med, klar fördel Nahar. Det som talar emot är om den hoppar, men det har den inte gjort de senaste starterna.


Ska lägga in lite spel i spreadsheetet nu, kolla gärna där! :D

sirlarsson 2014-07-02 16:26

Citat:

Ursprungligen postat av AndyMart (Inlägg 353660)
Håller med, klar fördel Nahar. Det som talar emot är om den hoppar, men det har den inte gjort de senaste starterna.


Ska lägga in lite spel i spreadsheetet nu, kolla gärna där! :D

Så fult av Nordicbet, har en liten ruta man måste hålla över, där står det +0,45 sek för Nahar. Har aldrig sett detta innan? Hur fasen kan man få dölja sådär.

AndyMart 2014-07-02 16:37

Citat:

Ursprungligen postat av sirlarsson (Inlägg 353661)
Så fult av Nordicbet, har en liten ruta man måste hålla över, där står det +0,45 sek för Nahar. Har aldrig sett detta innan? Hur fasen kan man få dölja sådär.

Det där är riktigt fult, 0,45 sek är mycket också.

sirlarsson 2014-07-02 18:06

Tog Gitano vinnare 6 och även VMK i samma lopp plats 6 gånger.

putte64 2014-07-02 18:47

Alvena Snau Di till 8.50 känns bra.
Det kan bli häx för Goop då Summer Flirt är grymt snabb ut.

sirlarsson 2014-07-02 21:46

Fan så nära på Maxmara.

putte64 2014-07-02 22:16

Citat:

Ursprungligen postat av putte64 (Inlägg 353705)
Alvena Snau Di till 8.50 känns bra.
Det kan bli häx för Goop då Summer Flirt är grymt snabb ut.

Spm vanligt gör kusken allt
goop var chanslös
men ingen kunde uttnyttja det

Josve88 2014-07-03 16:30

Testar oliver kronos 4.25 v på expekt barfota runt om goop kör, bra rapporter och förmodligen ledning!

sirlarsson 2014-07-04 14:00

Är inte Monster Drive vinnare 10 gånger helt ok? Sitter väl i spets?

putte64 2014-07-04 17:59

Han släpper garanterat.
Goop kommer köra på lång väntan.
Han hoppas på att de bättre hästarna är så bra att det blir en lucka bakom dem, sedan kommer han vrida ut 100m kvar och försöka blåsa ner dem på kortspeed.
Och när det gäller Goop kan man aldrig vara säker på hur det går, ingen kan få fart på en buske som han kan.


Citat:

Ursprungligen postat av sirlarsson (Inlägg 354231)
Är inte Monster Drive vinnare 10 gånger helt ok? Sitter väl i spets?


sirlarsson 2014-07-04 18:02

Så 10 gånger är dåligt?

putte64 2014-07-04 18:13

Jag har lite svårt se den vinna ett sådant här lopp över 2140.
Han är mera en renodlad sprinter.
Men man vet aldrig, blir det som jag tror att Veijo kör fram och börjar pressa på Örjan kan han sänka både sig själv och favoriten.
Och det har jag sett Veijo göra hur många gånger som helst, har han något att åka med kör han hårt mot ledaren och förlorar mot någon smygkörd bakifrån.
Och just där bakom sitter Goop.
Svårbedömt, kanske kan det hända oftare än 1/10 att Goop tar sig förbi ???

Citat:

Ursprungligen postat av sirlarsson (Inlägg 354258)
Så 10 gånger är dåligt?


nilletm 2014-07-14 11:24

Rättvik 14/7

På vinnarspelet gäller förljande
Lopp 1: 5 Haga Bruden - Kanonfin häst som jobbat bra, enda orosmomentet är att Tommy haft infektioner i stallet. Men jag vet att hon är bästa hästen i loppet och kan lätt gå en 30 tid, det kommer man långt på i det här gänget.

Lopp 4: 4 Castor Di Quattro - Tummen är en utav dom mest rutinerade kuskarna i loppet och har helt klart den bästa hästen i gänget.

Lopp 6: Bicc's Hotshot - Tidsmässigt är den 5-åriga valacken och jag tror att han får ta ledningen och håller runt om.

Lopp 8: Paradise Beach - Stod för en grym debut för "Muffen" och imponerade även på Valla. Åter emot ett sämre motstånd idag och det enda som skulle kunna stoppa honom är sjukdom.

På platsspelet gäller följande
Lopp 1: 2 Vera Tabac - Tycker jag är en vettig märr som inte riktigt har fått till det, men gör det vettigt hela tiden. Nu är det ny kusk och läget gör att hon förhoppningsvis kan få hamna i ryggledaren och ta en plats.

Lopp 3: 13 Carmen Miranda - var fin på Gävle och besitter lite kapacitet. Läget är väl lite sådär men förhoppningsvis kan hon få en fin resa och hon fäller många på upploppet.

Lopp 6: 10 Jasmine Frecia - Strömbergs häst som är på G mot formen. Hon är med i platsstriden.

Lopp 7: 4 Dyno Dan - En fin häst som har extremt stor kapacitet, är lite valpig men var kanon sist på Gävle. Ulf fick säga åt han lite då han inte är helt 100. Men en kanon fin häst som är med om striden idag.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved