![]() |
Citat:
|
Tycker platsoddset på Pokern är bra just nu.
Edit: I Bergs regi har han felat en gång och vunnit alla starter, då känns 1.70 spelvärt. |
Citat:
|
Ja det känns som en hämtning. Står redan med 3 ben i mål så att han skulle bomma plats verkar osannolikt. (angående plats på Poker)
|
Allt kan hända, vi kan få Ebola... men det känns osannolikt :D
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Mina tankar inför imorgon:
1) Jeppas Maxi bra läge och borde ju bara vinna detta så spik och gå vidare 2) Visst Coldtown bästa hästen men spår 1 kommer Jorma kunna hålla ledningen, ja troligen men kan inte spika först Jeppas och sen Coldtown så väljer att gadera i hopp om att fälla Coldtown. Tar med Supreme Star som har ett fint staket i raden, Hamilton As lika så och dessutom Erik bakom denna, tar även med Flemmings andra häst som borde vara den bättre av de två Red Rapide och sen en stor skräll i 9 Seyffenstein. 3) Tror att Jorma sitter i ledningen ganska snart med Seabiscuit och då är mycket vunnet så tar ställning här och spikar. 4) Känns svår löst på förhand tycker jag så 5 streck hoppas jag på att klara mig på, Speedy Gon Sali en häst med hyfsad bra form, skrällskriket Super Photo Bood, Robin Hood Bi som är första hästen i loppet för mig, Montreal och en häst med bra form Twilight Magic 5) Låser detta lopp på K.L.M och Underpaid Hanover 6) Tror precis som många andra att Lome Brage är den som vinner men kan ändå inte lämna varken Tekno Odin eller Månprinsen utanför systemet. Har lovat mig själv att sluta spika kallblod så får bli ett 3 hästars lås här. 7) Öppnar ju upp sig en del nu när Lover Face blev struken. Första häst i loppet nu är ju självfallet Poker Kronos, men kan inte spika, visst har ju radat upp vinsterna men finns 3 hästar jag tror kan vara med och blanda sig i leken, Uroy, Red Hot Snapper och Prince Di Poggio. Kan någon av dessa tre fälla Poker Kronos samtidigt som Coldtown faller tungt i andra så kan det ju bli fina pengar iaf imorgon Så ser det ut just nu sen vet man ju inte kan ju fortsätta ramla in strykningar så man får ändra sig ytterligare en gång. |
Nu har jag glott lite mera ingående och omgången luktar verkligen lök lång väg men jag har fastnat för min frälsare. Trodde att den skulle bli väldigt betrodd då hästen har dokumenterad tokform,aldrig förlorat med kusken och nästan garanterat tar spets. Men den har bara 5% än så länge. Bör vara en bra chans över korta häcken. Spik och spel of the week.
SUPERMEDE i v75 4. |
Citat:
"4 Supermede (Mikael J Andersson) verkar jäkligt bra faktiskt, vi har ett bra läge nu. Tvåan och trean är startsnabba som fan men det kan vara så att Cyrap blåser till spets. Den har bara vunnit ett lopp och då kanske vi kan komma till ledningen. Då kan det bli bra för oss. Det blir ett offensivt upplägg för Supermede, säger Kenneth L T Nilsson." |
Mycket hänger väl på om tomten släpper men jag hoppas på det och då tror jag det är klart. Bara att lassa in. Står i bra odds.
|
Veckans första 576r favoriter varvat med några "omöjliga":
2,4 1 3,4,7 2,4,6 3,4 1,3,6,9 10,12,14,15 Känns rätt så favoritbetonat tyvärr! |
Citat:
|
Solen skiner i Karlstad imorgon eftermiddag med +19C och 3 m/s i vind
Kommer den att lysa extra på Herr Goop ? |
Goops tid börjar snart. Kommer väl som "vanligt" att vinna rätt mkt i höst och om han skulle dominera på just Färjestad så är det ju allt utom en skräll iaf. Kan vara läge att ta betalt på Goop. Snart vinner han säkert med det mesta och då är det för sent.
|
Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved