![]() |
Travögats bästa spik i omgången är Järvsöodin
|
Solvalla bör få till en rätt fin bana ikväll. Det har varit uppehåll hela dagen och med några minus på det så ...
|
Citat:
Får se hur innespåret är i ramloppen. Jaguar Hill tänkte jag gardera sen innan, men kan bli så att Magnifik Brodde garderas också. Robban är med och man vet aldrig hur han kommer att köra. Above All Ås skall med och LL i fall jag garderar. |
Citat:
|
Full snöstorm på Bergsåker. Det blir inte lätt för kuskarna att se något om det håller i sig.
|
Citat:
|
Ser på premium nu på bilderna att det ser ok ut på Solvalla men bedrövligt på Bergsåker.
|
Det kan nog bli en och annan sen strykning. Hästar som inte kommer fram till banan eller som de inte vill starta i skitvädret.
|
Man vill ju gärna ha en överbetald åtta idag, men hur man ska göra med spikarna återstår att se.
|
In o köp andel grabbar o flickor 50kr endast, spelvärde
Rank Sök på atg tillsammans: trancemagic-sharps |
Inget ljud på atg live. Skönt att slippa höra Robin men trist att inte höra Stefan Hultman.
|
Haha närvarande procentsatsen på Coffie UNG hos Legolas "97.13%"
|
Ser inte ut att vara några problem med banan på Bergsåker. Det är vinterbana. Men på Solvalla är det inte fruset och kan den snö som kommit ställa till det. Spännande att höra om någon klagar på att det är löst och svårt att fäste.
|
Citat:
Betaltjänsterna sågar den . Spelvärde t ex har 3 procentaren (på V86) Daddys First som vinnare och rankar bara storfavoriten som fyra. |
Citat:
|
Det har definitivt inte slutat snöa på Bergsåker! Ser lite blandat ut på olika bilder.
|
Citat:
Tenderar ju att skrälla när vädret är risigt En P54:a för 120 KR P54-1 7 DOCTOR DOXEY ZENZ P54-2 1, 3, 4, 5 P54-3 8 JÄRVSÖODIN P54-4 ALL P54-5 1 JAGUAR HILL |
https://app.jokersystemet.se/share/QMGRQKYvp3TA
Troliga spiken: 8 Järvsöodin som visade lovande takter som tre- och fyraåring och nu ska ta upp kampen mot äldre hästar. Det brukar vara tufft i de första starterna, men det här loppet håller ingen högre klass och Järvsöodin duger nog bra om han är i toppform. Senast blev han störd efter sitt uppehåll och fick aldrig chansen då (glöm) Jan Olov låter mycket uppåt och kör olov offensivt efter några 100 metrar sitter ekipaget i ledningen och då är det inte många hästar i detta fältet som har mod att göra jobbet. Bra chans och 40% är okej.... Roliga spiken: 5 Coys Rain som jag tror tar ledningen och Uffe släpper sällan täten, blir inte öppningen för tuff har han goda möjligheter att leda loppet runt om. 7% är ett fynd och chanserna är bättre än så... Favorit i fara? jag tänker på omgångens största favorit om Coffie inte kommer till spets är han sårbar, borta en tid, vaccinerad, ingen toppform känns lite väl stor favorit. Speldraget är bl.a Daddys First som var mycket förbättrad senast, vann enkelt trots 3espår sista varvet, motståndet är likvärdigt ikväll och enbart 3%. Passa även Benji Dana som är kraftigt på gång och trivs extra bra på vintern. Tränaren är positiv på uppgiften, avslutar sannolikt vasst ikväll. Dragen: Figaru i avd2 åker ända från malmö i angeläget äreende... From the mine var tvåa på v75 senast, bäst i ledningen och är snabb ut och inte lätt att passera. 3% Ove trodde på bra segerchans med Favorite boko... Un Dernier Rire kliver ner rejält i klass i avd8 och hittar Erik bara en vettig position bör han vinna detta på ren klass! Faktorer som får en att fundera.: Magnifik har gått med bike 6 gånger det har get: 2 andra platser och en tredje plats kan det vara tilllfälligheter? Under vintern har det blivit 4 segrar av 6 och 2 stycken 3e platser.. Dammsugarna: Janne Sisu har sätt fin ut på slutet i tuffa gäng, öppnar bra och får troligen ryggen på nr 1 men lucka och klaff är 0,6% riktigt bra.... ;) Flo G har inte alltid travet med sig men de dagar han har det har han få övermän, riktigt fin kapacitet och flyter det bara för honom är han med på linjen... 2% God tur! |
Svårt att dra slutsatser efter lopp 1 som var ett nollopp. Men storfavoriten galopp i spets, och den som sen kördes där chanslös mot loppets näst minst spelade häst. Svårt att tro att inte banan kommer ställa till problem för många hästar där om det fortsätter snöa hela kvällen.
|
Väldigt intressant att coffie ung ligger på 70% när det finns risk för dödens då två invändigt tänker hålla ledning om de kommer dit. Dessutom tung bana vad det vekar.
|
Börje Andersson hade genomgång av V5 precis i sändningen från Bergsåker. Han pratade om löst innerspår och is längre ut i banan.
|
Såg ut som att det är löst på innespår olle, eller??
|
Citat:
|
Magnifik Brodde struken och då är ju en spik given.
|
Två strykningar i kallblodsloppet innanför Järvsöodin så han står betydligt bättre till nu.
|
Dunderfavoriten i första Magnifik Brodde struken. Kan man spika Lincoln?
|
Jag kommer att spika på Valla ikväll pga Bergsåkers bana. Tycker det är ingen fördel och gå på innespår. Känns som (när man kollat på lopp 2) att Pers häst tappade fart när den kom till ledning.
|
Hamnar Magnifik Broddes streck på Lincoln lawyer om man inte satte ut någon reserv?
|
Citat:
|
Föll mig in att skulle spela V86. Brukar inte göra det men tråkigt väder och inget att göra...
Men tamme sjutton, ATG var väldigt på tårna och försökte stoppa mitt spel till varje pris? Krånglade så in i h-e med allt. Lyckades till slut. Undrar om dom trodde att min 16 kronors-rad skulle spräcka deras budget:D V86 Inlämnat: 2018-01-17, 19:07 Solvalla, Bergsåker Onsdag 2018-01-17 Start: 20:30 Kostnad: 16,00 kr Vadet gäller startnummer Avd 1: 1, 4 (5, 3) 2: 2, 6, 7, 8 (1, 9) 3: 8 Järvsöodin (11, 5) 4: 1, 7 (4, 5) 5: 5 Coffie U.N.G. (3, 1) 6: 3 Who's Who (7, 5) 7: 10 Weekend Fun (1, 2) 8: 1, 5, 8, 12 (9, 4) 2x4x1x2x1x1x1x4 = 64 rader. 64 x 1 x 0,25 kr = 16,00 kr. Totalt: 16,00 kr. Rättningskod: DKB STJ HLS |
Syns ju inte direkt i programmet men Lincoln lär väl få 70-80% av strecken nu med tanke på turordningen o reserver...
|
Citat:
|
Så då blir alltså lincoln lawyer streckad på ungefär 80%...?
|
Mina spikar kommer att bli på Bergsåker banan till trots. Det är nog bästa sättet att få åtta rätt idag.
|
Favorite Boko också struken...
|
10 Weekend Fun - ska helst köras i ryggar då nästa start blir på V75
|
De sitter fast bakom en olycka på e4 vägen har varit avstängd sedan 16.30
|
Fullständigt iskallt med strykning på magnifik. Lincoln har ju störstchans att vinna nu, men blir samtidigt groteskt sjukt överspelad. Nästa tjänstefel att inte gardera på det värde som finns bakom!
|
Dom har problem med ryttarinnor i P54-1 . Att en brud som kört in 20 tkr i sin karriär ersätter Susanne H Osterlind på Lord Photo känns väl så långt ifrån likvärdig ryttarinna man kan komma om nu samma regler gäller där som i travlopp.
|
Strykningen i första förändrar hela omgången.
Håller med Espo, tjänstefel om man inte garderar första nu. Lincoln blir groteskt stor favorit nu. Blir nog släppt till ledning och alla radar upp sig på innerspår. De som ligger 2:a och 3:a får en hemskt fin resa. Det är inte så lätt att skaka av sig motståndet i små fält, och att agera hare när det kanske är missgynnat att leda idag öppnar upp loppet anser jag. Jag streckar 4 hästar: 3,4,5 & 6 |
Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved