Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   Lördagen 12/11 - Eskilstuna - V75 mm (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/54618-loerdagen-12-11-eskilstuna-v75-mm/)

Gotland 2022-11-07 16:03

Lördagen 12/11 - Eskilstuna - V75 mm
 
Här pratar vi om lördagens tävlingar på


Eskilstuna

Längd: 1000 m
Bredd: 21,0 m (2140 m), 21,6 m (1640 m)
Upplopp: 182 m
Open stretch: Nej
Vinklad startbilsvinge: Nej


Aktuellt väder hittar ni här: Sundbyholm

Lycka till!

:KO:

bosseguldheden 2022-11-07 20:19

V75-sugen nu efter att ha stått över en vecka. Jag börjar i vanlig ordning att plocka ut spår-måste-hästar och ev följehästar utan att ha tänt kolumnen med %.

Avd 1:
Alltid ettan i volt är en princip- 1 FRODO S. Sen vill jag ha med 11 MELLBY DON JUAN. Elvan vinner oförskämt ofta i volt, speciellt i avd 1.

Avd 2:
Kort auto innebär att 5 ONE MORE TIME automatiskt kryssas. Ska ha skor nu, men det verkar den trivas med. Byter till jänkarvagn och får vass kusk. Skulle kunna vara en chansspik!

Avd 3:

5 VERSACE FACE måste ju med. Örjan/Redén från bästa läge. Blir väl inte ens favorit här. Kanske en avdelning man får ta ställning i om det inte ska bli för dyrt.

Avd 4:
8 MARGARETA TOOMA är ännu ett spikförslag. Jobbigt läge men kolla vilka lopp den har gjort.

Avd 5:
1 BROTHER BILL är i toppslag och svårstoppad här.

Avd 6:
Voltstart igen, så 1 KATHRINE S.H. blir första strecket. 6 TWILIGHT ANGEL från springspår kan vara intressant med Jorma.

Avd 7:
7 E.L. JETPACK är på tårna och Lövdal kör på små lätta moln just nu.

Ja, det var en första spontantitt. Jag är bara uppe i två spänn så det ska ju byggas på.
Men det finns flera tänkbara spikar så man kan få med riktiga skrällar i övriga lopp. Nu gäller det att välja rätt väg och att ta till sig goda ideer från olika håll och kanter.

Countrycalle 2022-11-11 09:35

V75 lördag Eskelstuna
 
Dax för en tråd :-)

Bjuder på 3 st som jag tycker är understreckade i stunden:

Avd1 Hipster Am
Avd5 Phoenix Photo
Avd7 Reshevsky

Mer kommer :-)

Efterhandaren 2022-11-11 09:54

Fredagens efter gröt surr

V75 1) Voltstart i Silver är lite skrällvarning. Kan nog rensa bland auto specialisterna !
2 L.L. Royal är en etablerad silver häst och fixar nog volten. Lunkat in 860 tusen i år.
Bra jobbat. Måstestreck.
10 Santos De Castella är en tuffing från formstallet. Ok bakspåret är minus men är nog med på linjen. Härdad i tuffa gäng.
11 Mellby Don Juan rutinerad herre som är back in business efter lång paus.
Stänkar varning Light.

V75 2) 3 Jean P.Hill Chansspik !? i som vanligt vidöppna Klass 2. Lite upp till bevis efter bra prestationer i enkla gäng. Psst har ju dessutom Orlando Vici gener.

V75 3) Ganska öppet här oxå. Men Örjan / Redén blir väl med all rätt hårt betrodda.
2 Castor The Star Formstallet måste bevakas.
4 Behind Bars Lite blek senast men gått som tåget tidigare i höst. Sliten ? Tja kanske men 3% känns spelvärt.
5 Versace Face Står perfekt inne och får en chans till i Brons. Normalt svårslagen.

V75 4) 1 Fifty Cent Of Piece är en grym märr. Spikförslag i min värld.

V75 5) 1 Brother Bill har fin höstform. Klar första häst.
9 Missle Hill Perfekt Örjan läge. Farlig med rätt resa.
12 Toto Barosso Bortlottad : Ja. Toppform : Ja. Skrällduglig : Nja.
Står hårt inne och måste ha överpace. Men jag gillar tuffa hästen.

V75 6) 15 ston med dubbla volter. Brrr. Går favoriten att fälla ?
3 Fluttershy A.F. Står perfekt inne på kronan och som ni vet gillar jag dreamteamet.
Ok kanske lite för tufft emot men 1,5 % är ett mumsigt spelvärde.
11 Impala Am Toppfin märr som är härdad i tuffa gäng. Och den där Wäjersten kan träna häst ( och köra lopp oxå)

V75 7) 3 Marlon Boko och 12 Daclan Wäjersten igen ? Hm 2 fina 4 åringar.
5 Reshevsky Har vistat fina takter i enkla gäng och får en halvstänkar varning.

KalleKlut 2022-11-11 17:23

Hamrar in spiken i första och går hyfsat kort i flera lopp då det står mellan 2-3 hästar (på papperet)
Avd 1. L.L.Royal hamnar förmodligen på tacksam % och hur ska Lennartsson torska detta från ledningen då motbuden går från klurigare lägen.
Avd 3. Brons är brons och det brukar skrälla! Men här står dom bästa ekipagen bra till och jag utgår från att spetshästen rinner undan. Så den av Hidalgo Heldia eller Castor The Star som når ledningen vinner. Jag låser! Vill man ta med en skräll så ha Capial Gain C.C i åtanke, den är inte oäven..
Avd 4. Margareta Tooma är hästen att slå och jag vill ha två streck till. Digital Class är i sitt rätta element och möter bara ston igen från ett bra läge. Fifty Cent Piece har läge/form/klass.
Avd 5. Gulddivisionen, där brukar det inte hända så mycket.. Brother Bill blir i mitt tycke för stor favorit och garderas med Very Kronos och Click Bait.
Avd 2,6,7 garderas med 5-7 streck. Pandroklus Eck får Kim Eriksson i sulkyn och är ett måstestreck till 1% för mig. Krakas är ett annat långskott till 1% som kan smyga med inför sista 400m.

Gasellen 2022-11-11 19:01

Omgångens bästa spik måste väl ändå vara Margareta Tooma?
Örjan bör reglera detta från dödens.
En bra bas att utgå ifrån, varför krångla till det? ;)

Lincz89 2022-11-11 19:24

Match'em 12% spikas på allt.

Klanke 2022-11-11 23:18

Tankar med 3 spikar..

avd1. Frodo I hans sista framträdande gav han en fin avslutning och bekräftade med eftertryck att dagsformen existerade. Kan öppna relativt bra och liten fördel till Frodo skulle det inte bli det i första skedet så är det god chans i ett andra skede.

Hipster Am är en fantastisk häst för sin klass och som har vuxit mycket i år. Valacken kommer här ut efter en förkylning, vilket givetvis sätter ett frågetecken på formen, men återigen tror jag att undertecknad Stefan P Pettersson har förmågan att få sina löpare i toppskick innan start, så prestationen är förväntad. Utgångsläget är roligt,

avd2.

Rolig spik Coffey som fick lägga ner krutet i förtid i sitt sista framträdande, och motståndarna var relativt tuffa, så det vi kan ta av detta är att fyraåringen satte nytt rekord. hästarna här är mindre läskiga nu och återigen var lottningen jämn för den relativt startsnabba valacken, som givetvis borde få hyfsad resa i de korta häcken. Magnus A Djuse satte sig också upp för första gången i karriären, en fördel alla dagar i veckan. Coolt tips! och Spik!


avd3.

Capital Gains C.C. var tvungen att dra tåget från spåret i sista sväng och var riktigt grym på vägen. Den inställningen stämmer absolut när det kommer till den här valacken och Oskar Kylin Bloms steady state kan inte riktigt klaga om det blir fart i loppet.. Låser med Verscage face som står helrätt inne i loppet och Örjan upp....

avd4.

50 Cent Piece har äntligen vunnit i sin nya regi nyligen, och det är verkligen på tiden. Denna femåriga får toppbetyg, med mycket hög grundförmåga, kanske är det proppen ur nu?. Den längre distansen är inte bekräftad för detta sto, men det talar också för ledningen den här gången och Daniel Wedgesten kanske sätter tempot lite bättre för denna häst. Blir rolig att se i ledningen och till 15 procent när favoriten fick ett lite sämre läge så provar jag spika emot.


avd5. Brother bill har toppläge och en påläst kusk tror det blir spets och slut..

avd6. Favoriten blir svår men alla favoriter skall synas.. Draget till nr 1 som får loppet i draget. Men kryddar med några stycken.

avd7. Marlon boko i spets blir inte enkelt att knäcka... Erlandsson varnar dock för nr 6 så plockar med den...


avd1. 1-2-3-8-10
avd2. 1 Coffie
avd3. 5-10
avd4. 1 50 cent
avd5, 1 Broder bill
avd6. 1-2-9-10-11
avd7. 3-6

Lycka till..

Nobleflash 2022-11-12 11:19

V75
Inlämnat: 2022-11-12, 10:58
Eskilstuna
Lördag 2022-11-12
Start: 16:20
Kostnad: 360,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 8 Hipster Am (2, 1)
2: 3, 4, 6, 11, 12 (1, 5)
3: 2, 3 (10, 5)
4: 8 Margareta Tooma (1, 4)
5: 1, 3, 9 (12, 8)
6: 1, 2, 3, 4, 7, 9, 11, 14 (10, 15)
7: 3, 4, 7 (12, 6)

1x5x2x1x3x8x3 = 720 rader.
720 x 1 x 0,50 kr = 360,00 kr.
Totalt: 360,00 kr.
Rättningskod: QBT TDZ NFM

Mina tankar.

Avd 1
Svårt och jämnspelat. Jag försöker spika mig ur det direkt och går på 8 Hipster Am 13%, som är en av de mer kapabla hästarna i loppet. Den är förhoppningsvis tidigt uppe i rygg på de framför om Erik prickar starten. Får en bra resa och blir farlig med fritt tillslut. Lite frågetecken kring form, men Stefan P brukar ha hästarna i ordning.

Avd 2
Hoppas på tempo och att mina skrällbud 11 samt 12 kommer in matchen.

11 slog ju faktiskt favoriten i ett lopp på Solvalla för ett par starter sedan. Minus med bakspår för en startsnabb häst. Lite oprövad hur den funkar bakifrån, men trivs på distansen.

12 är kapabel, men behövs tempo loppet.

Avd 3
Låser på 2 och 3. Vid spets är nog mycket vunnit för någon av dessa.

Avd 4
Margareta Tooma är normalt sett övermakten här. Krånglar inte till det och spikar.

Avd 5
Spår 1 kan bli en fälla för Brother Bill.

Osäkert hur formen är på Very Kronos, men hästen är ju bara bäst vissa dagar när han sköter sig.

Missle Hill gör sitt varje gång.

Avd 6
Försöker fälla favoriten.

Vimlar av skrälldugliga hästar. 4 Benita Winner 1% var tvåa bakom Edima senast på V75.

14 Global Virgin 2% vann i sin senaste start på V75, hade med den då. Blir farlig igen om den får sitt lopp.

Streckar många.

Avd 7
Trehästarslås på 3, 4 och 7. Borde vara gångbart i avslutningen.

Lycka till med spelen idag! :)

Shooter 2022-11-12 11:59

Idag blir det nog inga stora pengar. Spikarna blir därmed Margareta Tooma och Miss Imperatrice. Sedan får man försöka att få in någon rensar i en eller ett par lopp.

Billman 2022-11-12 12:36

Brorsan Bill verkar gilla Sundbyholm. 1-1-2-2-1 har hans fem framträdande resulterat i. Inga galopper. Möter trashankar och leftovers. Taget.

SakanAA 2022-11-12 14:15

Coffey dragna skygglappar direkt från start, spets och slut. Margareta Tooma vinner igen. Magnus löser läget med Brother Bill och tar segern.

V75
Inlämnat: 2022-11-12, 14:08
Eskilstuna
Lördag 2022-11-12
Start: 16:20
Kostnad: 72,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2, 8, 11 (10, 7)
2: 1 Coffey (3, 12)
3: 2, 3 (6, 5)
4: 8 Margareta Tooma (1, 4)
5: 1 Brother Bill (9, 3)
6: 1, 2, 7, 9, 12, 13 (3, 14)
7: 3, 4, 5, 7 (6, 12)

3x1x2x1x1x6x4 = 144 rader.
144 x 1 x 0,50 kr = 72,00 kr.
Totalt: 72,00 kr.
Rättningskod: TLQ WHS PKM

robert78Polen 2022-11-12 14:40

V75
1,3
1,6,12
1,4,5
1,8
3
2
5,7

bosseguldheden 2022-11-12 15:06

Underbar intervju på playen med Kontio. Det är ju som att prata med en spann vatten!

TheZ 2022-11-12 15:18

Citat:

Ursprungligen postat av bosseguldheden (Inlägg 797124)
Underbar intervju på playen med Kontio. Det är ju som att prata med en spann vatten!

Jorma Bråttom Kontio kanske vinner :lol:

robert78Polen 2022-11-12 15:19

V75

2,3,12
4,6
2,5,6
8
1,2,9
2
7

SistaStallskriket 2022-11-12 15:24

Jobba Goop igen!!

V4
Inlämnat: 2022-11-12, 13:05
SistaStallskriket andelsspel
Eskilstuna
Lördag 2022-11-12
Start: 14:45
Kostnad: 396,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 8 (3, 6)
2: 3, 4, 10, 11, 13, 14 (8, 9)
3: 10 Thorondor (2, 11)
4: 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 (7, 2)

3x6x1x11 = 198 rader.
198 x 1 x 2,00 kr = 396,00 kr.
Totalt: 396,00 kr.
Rättningskod: ZLT XHN NHJ

TheZ 2022-11-12 15:40

Tror 7 spetsar i avd 1. Mest sölkorvar från övriga spår.

Liisa 2022-11-12 15:52

Tror marre:KO: vinner nu

*nää,de gjorde den inte *

Gotland 2022-11-12 16:02

Så här fick det bli idag!

V75
Inlämnat: 2022-11-12, 16:01
Big City Boys V75s andelsspel
Eskilstuna
Lördag 2022-11-12
Start: 16:20
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10 (11, 5)
2: 1, 3, 6, 10, 12 (4, 5)
3: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10 (7, 9)
4: 8 Margareta Tooma (1, 5)
5: 1, 3, 8, 9, 12 (4, 10)
6: 2, 9, 11 (1, 7)
7: 4 Pure Muscle (3, 7)

7x5x7x1x5x3x1 = 3675 rader.
3675 x 1 x 0,50 kr = 1 837,50 kr.
Rättningskod: RMZ VHZ TMG


Lycka till!

:KO:

asgaya3141 2022-11-12 16:03

V75
Inlämnat: 2022-11-12, 15:59
V7 - endast utdelning på 7 rätt
Eskilstuna
Lördag 2022-11-12
Start: 16:20
Kostnad: 80,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 3, 7, 8 (10, 6)
2: 1, 3, 11, 12 (4, 6)
3: 2, 4 (3, 5)
4: 1, 8 (4, 11)
5: 3 Very Kronos (1, 9)
6: 2 Miss Imperatrice (9, 11)
7: 3, 4 (7, 12)

5x4x2x2x1x1x2 = 160 rader.
160 x 1 x 0,50 kr = 80,00 kr.
Totalt: 80,00 kr.
Rättningskod: SCT PHT RMH

SistaStallskriket 2022-11-12 16:15

V75
Inlämnat: 2022-11-12, 16:14
Sista Stallskrikets andelsspel
Eskilstuna
Lördag 2022-11-12
Start: 16:20
Kostnad: 1 958,88 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 3, 7, 8, 10, 11 (6, 5)
2: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12 (3, 1)
3: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 (3, 10)
4: 8 Margareta Tooma (1, 4)
5: 1 Brother Bill (9, 4)
6: 2, 7, 9, 11 (14, 1)
7: 7 E.L.Jetpack (4, 3)

7x11x12x1x1x4x1 = 3696 rader.
3696 x 1 x 0,50 kr = 1 848,00 kr.

valo 2022-11-12 16:17

V75

1: 1, 2, 4, 5, 7, 10

2: 12 Tearsinheaven

3: 8 Corazon de B.

4: 5, 8

5: 1, 2, 3

6: 15 Cala Mayor de B.

7: Alla

Lycka till!!

Jester1890 2022-11-12 16:18

Citat:

Ursprungligen postat av valo (Inlägg 797140)
V75

1: 1, 2, 4, 5, 7, 10

2: 12 Tearsinheaven

3: 8 Corazon de B.

4: 5, 8

5: 1, 2, 3

6: 15 Cala Mayor de B.

7: Alla

Lycka till!!

Sitter den där raden har du bra chans på att vara ensam om sjuan!
Lycka till!

valo 2022-11-12 16:19

Kan det vara dags för Global Bookmaker nu? Med Magnus A.!!

Jester1890 2022-11-12 16:19

Mitt bidrag till den allmänna konkursen.

V75
Kostnad: 720,00 kr

Avd
1: 1, 2, 8, 10 (3, 7)
2: 3, 4 (1, 6)
3: 1, 2, 3, 5, 6, 10 (8, 4)
4: 8 Margareta Tooma (1, 4)
5: 1, 3, 8, 9, 10, 12 (4, 2)
6: 9 Global Collection (2, 11)
7: 3, 4, 5, 7, 12 (6, 2)

4x2x6x1x6x1x5 = 1440 rader.
1440 x 1 x 0,50 kr = 720,00 kr.
Totalt: 720,00 kr.

bosseguldheden 2022-11-12 16:19

Kolossalt genomtänkt system.
Får se om det hjälper.....troligen inte,,,

V75
Inlämnat: 2022-11-12, 16:07
Eskilstuna
Lördag 2022-11-12
Start: 16:20
Kostnad: 180,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 7, 8, 11 (10, 3)
2: 3, 5, 6 (1, 4)
3: 3, 10 (2, 6)
4: 8 Margareta Tooma (1, 4)
5: 1, 9 (3, 4)
6: 1, 2, 6 (9, 11)
7: 3, 7 (4, 12)

5x3x2x1x2x3x2 = 360 rader.
360 x 1 x 0,50 kr = 180,00 kr.

Liisa 2022-11-12 16:20

En liten rad :popcorn:

3
5.11
2
8
3.8
11
4.6.9.10.12

God tur på er härute ikväll!:thumbup:

linfre 2022-11-12 16:20

Nurmos är svår att fälla dessa tider så spikar så får det bära eller brista.

V75

Avd
1: 1, 2 (10, 8)
2: 1, 3, 4, 5, 6 (12, 8)
3: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11 (4, 9)
4: 1, 8 (4, 11)
5: 1 Brother Bill (3, 9)
6: 2 Miss Imperatrice (9, 11)
7: 3, 4, 6, 7 (12, 5)

Totalt: 360,00 kr.
Rättningskod: NJQ RHX NMF

valo 2022-11-12 16:21

Citat:

Ursprungligen postat av Jester1890 (Inlägg 797143)
Mitt bidrag till den allmänna konkursen.

V75
Kostnad: 720,00 kr

Avd
1: 1, 2, 8, 10 (3, 7)
2: 3, 4 (1, 6)
3: 1, 2, 3, 5, 6, 10 (8, 4)
4: 8 Margareta Tooma (1, 4)
5: 1, 3, 8, 9, 10, 12 (4, 2)
6: 9 Global Collection (2, 11)
7: 3, 4, 5, 7, 12 (6, 2)

4x2x6x1x6x1x5 = 1440 rader.
1440 x 1 x 0,50 kr = 720,00 kr.
Totalt: 720,00 kr.


Varför lämnas du inte ut rättningskod. Är det jobbigt??

tvablaa 2022-11-12 16:22

Så här fick det bli idag:
7-1,2,3,4,6,8,11
3-1,4,5,6,11,12
3,6,7
8
9-1,2,3,4,8,10,12
9
7

En av tre A i avd 1,2,5

Lycka till!

shasha 2022-11-12 16:23

V75
Inlämnat: 2022-11-12, 16:10
Eskilstuna
Lördag 2022-11-12
Start: 16:20
Kostnad: 216,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2, 3, 8 (1, 10)
2: 1, 3, 5, 6, 11, 12 (4, 8)
3: 3, 6 (2, 5)
4: 1, 8 (4, 11)
5: 1 Brother Bill (3, 9)
6: 2 Miss Imperatrice (9, 11)
7: 3, 4, 5, 7, 10, 12 (6, 2)

3x6x2x2x1x1x6 = 432 rader.
432 x 1 x 0,50 kr = 216,00 kr.
Totalt: 216,00 kr.
Rättningskod: XGT THR VMG

linfre 2022-11-12 16:24

Suck Örjans blev bromskloss, annars hade goopen vunnit lätt...

Jester1890 2022-11-12 16:26

Citat:

Ursprungligen postat av valo (Inlägg 797147)
Varför lämnas du inte ut rättningskod. Är det jobbigt??

Jag kortade av klippet bara, jag tänkte inte att det var relevant, men om du är nyfiken så lyder den:

Rättningskod: QMQ THV PCK

shasha 2022-11-12 16:27

Jaha, det blev ju tack och adjö direkt då:cry:

valo 2022-11-12 16:29

Nu får man heja på Gotland. Redan borta som många andra. Trots 6 hästar för en gång
skull i första loppet.

Liisa 2022-11-12 16:30

Misströsta icke,ty det är även utdelning på 5 och 6 rätt :rolleyes:

Stankarn 2022-11-12 16:31

Rockettime!

RAKET
Lopp
6: Plats 6 Match'em
7: Plats 4 Behind Bars

Rättningskod: NBX THX VML

Gotland 2022-11-12 16:32

Citat:

Ursprungligen postat av valo (Inlägg 797153)
Nu får man heja på Gotland. Redan borta som många andra. Trots 6 hästar för en gång
skull i första loppet.

Ja den fick vi med efter enormt kämpande med konstruktionen idag. Vi fick stöta och blöta länge för att få ihop det idag men första avd landade rätt tillslut iaf! :)

Nu kämpar vi!

Redu lever med!
Livelänk för de som är intresserade hittas här: https://web.baratrav.se/live/rnI635i33tX29

:KO:

Stankarn 2022-11-12 16:32

Citat:

Ursprungligen postat av Gotland (Inlägg 797136)
Så här fick det bli idag!

V75
Inlämnat: 2022-11-12, 16:01
Big City Boys V75s andelsspel
Eskilstuna
Lördag 2022-11-12
Start: 16:20
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10 (11, 5)
2: 1, 3, 6, 10, 12 (4, 5)
3: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10 (7, 9)
4: 8 Margareta Tooma (1, 5)
5: 1, 3, 8, 9, 12 (4, 10)
6: 2, 9, 11 (1, 7)
7: 4 Pure Muscle (3, 7)

7x5x7x1x5x3x1 = 3675 rader.
3675 x 1 x 0,50 kr = 1 837,50 kr.
Rättningskod: RMZ VHZ TMG


Lycka till!

:KO:

Jobba! :KO::cheers:



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved