Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   Lördag 11/2 - V75 Åby - STL Champions (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/55634-loerdag-11-2-v75-aby-stl-champions/)

Efterhandaren 2023-02-06 12:05

Lördag 11/2 - V75 Åby - STL Champions
 
Tja lördagens V75 är rena lotto omgången i min värld. 5st 15 hästars voltstart lopp med tillägg och 2st 15 hästars Auto. Samtliga avd med ”lottade” 15 i topp kuskar. Mycket tveksamt upplägg i min värld. Det ska ju trots allt tävlas och spelas om stora pengar. Lite för mycket ståhej och hejsan svejsan. Sporten och spelet blir lidande tycker jag.

Tidiga chans dragen och stänkarna.

V75 1) 5 Boke Palema Stänkare.
8 Flirting Diamond Draget.

V75 2) 8 Silvertail Stänkare.

V75 3) 1 Strängnäs Palema Draget.
3 Ikaria Mearas Stänkare.

V75 4) 6 The Eagle Draget.
4 Sun’s Exiting Stänkare.

V75 5) 14 Luv Lois Shermer Draget.

V75 6) 6 Zola Love Draget.
10 Nymke Brigadon Stänkare.
14 Nina Ginto Stänkare.

V75 7) 5 Starbec’s A.To Z. Draget.
8 Muscle Lane Draget.
2 Herakles Stänkare.

Oj det blev (för) mycket Björn Goop men han vinner nog ett par lopp :hattenav:
Men det är låångt till lördag och får se om spelsuget kommer smygande. Just nu känns det iskallt spelmässigt. I min värld helsnurrig och svårlöst omgång.

olle 2023-02-06 12:30

Ja. Glömde bort att det var en sådan här omgång på lördag. Alldeles för svårt, lågklassigt och för många hästar man inte har koll på så tar ett break till nästkommande lördag. Skulle ta för lång tid att påstå att man är påläst och har koll på dessa sju lopp.

Men en perfekt omgång för stora bolagslir. Garanterat hög utdelning och inga givna spikar på förhand. Alla ni här som är yrkesspelare och har tiden att läsa in er kan få ett rejält försprång mot kollektivet en sådan här omgång. Men krävs nog en femsiffrig spelkassa för ett vettigt slagkraftigt system.

bosseguldheden 2023-02-06 20:03

Ja, lotto-omgång var namnet, sa Bull!
Därtill dubbla open stretch. Man jag börjar med att pricka för 1:an i alla voltlopp. Dessutom får jag forska i vem som kan få ledningen initialt i varje avdelning. Kan det bli 3-4 vinnare från OS? Jag gillar inte heller när det inte är de vanliga klasserna och när kuskar lottas. Men att det går på Åby gör att det blir lite schack av det :thumbup:

NAFETS 2023-02-10 09:04

Underbar omgång!
 
Ingen kan gnälla på att det är dåligt spelvärde pga för många stora favoriter iaf!
Två hästar strukna så bara 103st kvar att gå igenom :thumbup:


1 - 4 Demir K.M.E tror jag är bäst från start. Bra inne på pengarna. Hade klivit över 380tkr om den blivit bättre placerad än 4:a sist. 3 Kirby Starlake blir säkert favorit efter senaste vinsten på samma distans och bana. Tycker den fick loppet kört i halsen då. Chansar bort! 14 Humble Stance var tvåa i samma lopp, stod då 40m bakom den gången. 3% är mumma! Sen har jag feeling för Adrian denna omgång. 10 Rampant åker med också. 3% även den.

2 - 1 Is This Love blir favorit. Har ju fin fint läge och ÖK i jollen. Tror mer på lövets 13 In Style. Två lopp i hans regi efter lite vila och springspår kan bli bra. Sen är det Adrian då igen med 10 Crowning Cronos som kommer från vinst. Vill inte åka på 3, 8 och 15 så dom åker med också.

3 - Spårtrappa. 6 Tearsinheaven kan vara en chansspik. Lär ju sitta bra på det inledningsvis.

4 - 6 The Eagle, BG. Chansspik. 11, 4 och 1 livsfarliga där bakom.

5 - Spåtrappa, lärlingar. 10 Beauty Smart Face är ensamt sto mot h och v men är riktigt bra. 5 Devs Donator skall nog med trots g senast och 14 Luv Louise Schermer.

6 - Omgångens största favorit 6 Zola Love. Erik lär inte bränna spets här och från ledningen är favoritskapet såklart befogat. Tänker ändå spika emot. Det blir säkert dumstrut på efteråt men är det bara jag som ser MAD och 15 Orlando blåsa ner alla i vida spår över upploppet?

7 - Svåraste av dom svåra loppen denna omgång. Tror dom längs bak får svårt att hinna ikapp. 6 Indigo, spetschans. 7 Jank Summerland känns intressant. 4 Pere Ubu känns också het. Stefan Persson/Ola Samuelsson... vilket dream team! 3 King Of Everthing, nu med MAD. Anders Svanstedts båda skall med också.

Lycka till alla som lirar! :cheers:

Countrycalle 2023-02-10 09:35

Några tidiga fredags tankar:

Spik: Dynamite Sensation ... ett av omgångens mer ojämna
lopp, få hästar på start, DS står bra inne, bra spår, bra form
och bra kusk ... favorit till 30% ... tror det är den enda favoriten
som har bättre vinstchans (eller lika) som strecken, spik.

Lås: King of Everything & Indigo ... bra chans för Indigo från
spets men KoE kan utmana från vinnarhålet ... säkert lås
att avsluta med.

3 roliga: Al Pacino 6% (bra häst, Adrian positiv, fint läge),
Orlando 7% (Mkt bra sto, märkligt låg %),
Walking the Wire 1% (Ett lopp där allt kan hända, bra kusk och smygform)

Bort: Strängnäs Palema 26% & Beauty Smart Face 41% (två nyblivna 4 åringar
som går upp i klass, kan vinna men är på tok för mkt streckade)

Shooter 2023-02-10 12:20

Så strök de Tearsinheaven. Det var ju surt.

zimonzzon85 2023-02-10 12:38

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 803214)
Så strök de Tearsinheaven. Det var ju surt.

Surt min spik i en svår omgång

NAFETS 2023-02-10 12:55

Citat:

Ursprungligen postat av zimonzzon85 (Inlägg 803220)
Surt min spik i en svår omgång

Ja surt såklart om man inte heter Westholm och 8 Carelya. Den får man kanske hålla lite koll på om nu många streck faller på 1 Strängnäs Palema.

bosseguldheden 2023-02-10 15:06

Var har ATG gömt
listan där man ser samtliga lopp i streck-%-ordning med de hästar man har på sin påbörjade kupong markerade?

Altoc 2023-02-10 15:12

Citat:

Ursprungligen postat av bosseguldheden (Inlägg 803237)
Var har ATG gömt
listan där man ser samtliga lopp i streck-%-ordning med de hästar man har på sin påbörjade kupong markerade?

”Visa kupong” uppe till höger. Sen väljer du Tabell.

bosseguldheden 2023-02-10 15:17

Tack för det! Var det inte alldeles nyss de flyttade den funktionen till längst ner efter avd 7? Detta beteende är lika irriterande som när de möblerar om i den lokala mataffären precis när man tycker man har lärt sig var allting finns.

zimonzzon85 2023-02-10 15:32

Citat:

Ursprungligen postat av NAFETS (Inlägg 803223)
Ja surt såklart om man inte heter Westholm och 8 Carelya. Den får man kanske hålla lite koll på om nu många streck faller på 1 Strängnäs Palema.

Den blir nog giftig nu ja ! Spurta bra sist !

bosseguldheden 2023-02-10 16:17

Hur beräknas vilka kuskar som ska vara med på STL Champions? Det känns som om både Wäjersten och Kontio borde platsa på listan. Eller ville dom inte?

NAFETS 2023-02-10 16:23

Citat:

Ursprungligen postat av bosseguldheden (Inlägg 803245)
Hur beräknas vilka kuskar som ska vara med på STL Champions? Det känns som om både Wäjersten och Kontio borde platsa på listan. Eller ville dom inte?

Reglerna finner du på sid 7 här:
https://cdn.travsport.se/racecards/t...ort/600823.pdf

bosseguldheden 2023-02-10 16:54

Jo, det var reglerna för själva tävlingen. Men Varför är inte Wäjersten och Kontio med?
Nå´n som vet. Eller Bergh? Det känns som att flera kuskar borde platsa före R N Skoglund.

Altoc 2023-02-10 17:02

Citat:

Ursprungligen postat av bosseguldheden (Inlägg 803249)
Jo, det var reglerna för själva tävlingen. Men Varför är inte Wäjersten och Kontio med?
Nå´n som vet. Eller Bergh? Det känns som att flera kuskar borde platsa före R N Skoglund.

Kontio hade ett dåligt STL-år ifjol med 4 segrar, gav en 25-plats i ligan.
Wäjersten väljer att avstå för att fokusera mot STL på hemmaplan nästa lördag. Bergh förstareserv, men gör samma val som Wäjersten. RNS nästa på listan och accepterade.

MatsE 2023-02-10 18:10

Citat:

Ursprungligen postat av bosseguldheden (Inlägg 803237)
Var har ATG gömt
listan där man ser samtliga lopp i streck-%-ordning med de hästar man har på sin påbörjade kupong markerade?

Välj Anpssa välj införloppet välj v75% välj aktivera
Såg nu att det var tabellen du var ute efter...

Efterhandaren 2023-02-10 18:48

Fredags surr V75 Åby.
 
Var hittar man spikarna imorgon ? Så här dan före dan tror kollektivet mest på
Zola Love 59% och Beauty Smart Face 41%. Tja Zola blir väl hårt betrodd på
” spets o slut med Erik” och Beauty med Lillgustav har bra form men surt läge.
Det känns som en vidöppen omgång där det är nästan omöjligt att hitta någorlunda stabila och troliga vinnare.

Vimsiga Fredagstankar.
V75 1) Stayerlopp är inte att leka men hästar på första volten brukar det löna sig att bevaka.
3 Kirby Starlake Tog en övertygande vinst på distansen i Sverige debuten. Svårbedömd rackare men farlig om han får smyga med i vinnarhålet.
4 Demir K.M.B. Inte som bäst senast men har två raka innan dess.
5 Boke Palema Björn tar nog piken förr eller senare och är en distansgynnad rackare. Chansspik ?
8 Flirting Diamond är hårt betrodd men jag vet inte om distansen passar?
11 Conch On In har bra form och ger sig ut på långresa. Luring.

V75 2) 1 Is This Love Kuskförstärkt och är nog med i striden. Ganska halvljummet och vidöppet lopp.

V75 3) 1 Strängnäs Palema Klar första häst i min värld.
4 Beachcomber verkar funka bra i Lövgrens träning. Upp till bevis !
5 Al Pacino Typisk Kolgjini travare/galoppör ”vinna eller försvinna”.

V75 4) 6 Eagle Duger gott i klassen. Men inte att lita på och tveksam sista biten.
1 Ozak Vivantis Är mitt fredags drag. Ok några g i raden men en ganska jämn och duglig travare. Vinnarhålet ? Smack.

V75 5) 10 Beauty Smart Face Endast läget emot.

V75 6) 6 Zola Love Svårt att gå emot storfavvisen. Men 60% känns lite onödigt högt.
15 Orlando Här har vi ännu ett fredags drag.Toppfin i Frankrike starterna.

V75 7) 5 Starbec’s A.To Z. Toppform. Ok spår 5 i volt känns lite lurigt men är nog med på linjen om felfri.
15 Vagabond 0% !! Tja min gamle Varennare är väl chanslös men har sett skaplig ut i comebacken efter lång paus. Plats stänkare.

bosseguldheden 2023-02-10 19:12

Citat:

Ursprungligen postat av MatsE (Inlägg 803252)
Välj Anpssa välj införloppet välj v75% välj aktivera
Såg nu att det var tabellen du var ute efter...

Tack ändå!!!

KonsultTT 2023-02-10 20:30

Citat:

Ursprungligen postat av bosseguldheden (Inlägg 803249)
Jo, det var reglerna för själva tävlingen. Men Varför är inte Wäjersten och Kontio med?
Nå´n som vet. Eller Bergh? Det känns som att flera kuskar borde platsa före R N Skoglund.

Här är listan med kuskar:
https://sportapp.travsport.se/toplis...nlyYouth=false

Wäjersten kvalade in som 4a men har valt att inte komma.
Bergh blev nr 16 och verkar inte heller vilja komma så därför blev Skoglund som nr 17 siste man in.

Kontio hamnade först på plats 26.

/ TT

viking90 2023-02-11 09:13

Humble Dance (avd1) under 5 procent måste vara värd ett streck, loppet ett ganska öppet utan en klar favorit. Jepson styrning har inte visat sin fulla kapacitet i Sverige ännu, även om det är ett tag sedan så har den vunnit på Vincennes och varit trea bakom Horsy Dream...Senast Åby lotsade Jepson in han till en andra plats framför Fortnite, Digital Crunch m.m. Står dessutom 20m närmare Kirby Starlake idag som vann då även om den har bakspår på tillägg.

In Style (avd2) har gjort två godkända insatser och går nu ner i klass avsevärt även om det nu tillför att hon startar på tillägg, men med springspåret kan det bli en ok position.

Al Pacino (avd3) Stall Kolgjinis bästa chans på V7, ett stall som faktiskt inlett 2023 strålande med 23 i segerprocent jämfört med 12 procent ifjol, har dock inte startar mer än 22 gånger. Hästen vann på ett strålande vis näst senast, då med bakspår på tillägg. Hade inte problem att plocka ner hela gänget inklusive What a Winner som var hårt påpassad i finalerna på Valla förra veckan.

Bakom Zola Love (avd6) finns det en del luringar, hästen blir klar favorit enbart på förra starten som var helt andra förutsättningar med auto och sprint. Betydligt tuffare emot nu dessutom. Ess Mahatma springer hon nog inte ifrån med längder. Lazy Breeze med springspår och Jepson kommer få ett fint lopp och är inte alls tokig.


Lycka till i en klurig omgång!

valo 2023-02-11 09:50

Har lite feeling för Call Me Brodda i sista. Vann näst senast och i nästa lopp hamnade hon illa till bakom trött häst och ledsnade. Oj, jag glömde en sak; Örjan!

Galten 2023-02-11 09:53

V75
Inlämnat: 2023-02-11, 09:50
Åby
Lördag 2023-02-11
Start: 16:20
Kostnad: 441,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 3, 5, 11 (8, 4)
2: 1, 4, 5, 8, 10, 13, 15 (3, 9)
3: 1, 4, 5, 8, 10, 12, 15 (11, 3)
4: 11 Dynamite Sensation (1, 6)
5: 5 Devs Donator (10, 14)
6: 1 Lilo Love (6, 15)
7: 1, 3, 4, 6, 8, 9 (5, 7)

3x7x7x1x1x1x6 = 882 rader.
882 x 1 x 0,50 kr = 441,00 kr.
Totalt: 441,00 kr.
Rättningskod: BBT KDW JNR


Känns som om man kan reda ut vem som hamnar rygg ledaren/3 inv så kan man nog få några rätt idag

shasha 2023-02-11 10:02

Har inte läst på och har inga egna idéer att komma med, men lägger ut intervjun med Lövgren om hans chanser samt kanalens klarningar:

KLARING 1 = V75 -1 nummer 8:a FLIRTING DIAMOND 21%
Stefan P väljer alltså Flirting Diamond före Demir K.M.E som han vann med på 15 blankt full väg volt

KLARING 2 = V75-4 nummer 11:a DYNAMITE SENSATION 26% nu med en av Sveriges vassaste kuskar från springspår Carl Johan Jepson
Satt fast med rubbet i senaste starten, Norsk och rycktussar som han svarat på bra innan, David Persson låter mycket nöjd.

https://www.youtube.com/watch?v=rTaC_RRKaP0

shasha 2023-02-11 10:04

En kanal jag lyssnar på varje vecka( förutom Lövgrens där jag lär mig nya saker om trav och travhästar)

Oliver Bergman (travexpert på https://rekatochklart.com/) delar sina tankar tillsammans med travprofilen Niklas Robertsson inför V75 - Åbytravet den 11/2. Grabbarna siktar som vanligt på sju rätt och att sätta sina välanalyserade spikar.
Ge gärna en tumme upp och kommentera något kul, så blir Niklas och Oliver extra glada!

00:00 Programstart
04:24 Förutsättningar - Åbytravet 11/9
06:36 V75-1
09:40 V75-2
13:36 V75-3
16:50 V75-4
20:22 V75-5
23:32 V75-6
28:33 V75-7
31:22 Sammanfattning av kupongen
https://www.youtube.com/watch?v=hv90cMTcYjU

valo 2023-02-11 10:06

Tyckte jag hade hittat ett fynd som spikades, - Walk Of Life i avd. 5. Ser nu att den
är struken. Spikar Gotlands (?) spik i stället; Devs Donator. Ser att Galten också
spikat, bra, då är vi tre kanske? Bra att jobba in den tillsammans! Hade min strukna häst som raket på SvS också, och det är rätt irriterande.

NAFETS 2023-02-11 10:29

Citat:

Ursprungligen postat av NAFETS (Inlägg 803205)
Ingen kan gnälla på att det är dåligt spelvärde pga för många stora favoriter iaf!
Två hästar strukna så bara 103st kvar att gå igenom :thumbup:


1 - 4 Demir K.M.E tror jag är bäst från start. Bra inne på pengarna. Hade klivit över 380tkr om den blivit bättre placerad än 4:a sist. 3 Kirby Starlake blir säkert favorit efter senaste vinsten på samma distans och bana. Tycker den fick loppet kört i halsen då. Chansar bort! 14 Humble Stance var tvåa i samma lopp, stod då 40m bakom den gången. 3% är mumma! Sen har jag feeling för Adrian denna omgång. 10 Rampant åker med också. 3% även den.

2 - 1 Is This Love blir favorit. Har ju fin fint läge och ÖK i jollen. Tror mer på lövets 13 In Style. Två lopp i hans regi efter lite vila och springspår kan bli bra. Sen är det Adrian då igen med 10 Crowning Cronos som kommer från vinst. Vill inte åka på 3, 8 och 15 så dom åker med också.

3 - Spårtrappa. 6 Tearsinheaven kan vara en chansspik. Lär ju sitta bra på det inledningsvis.

4 - 6 The Eagle, BG. Chansspik. 11, 4 och 1 livsfarliga där bakom.

5 - Spåtrappa, lärlingar. 10 Beauty Smart Face är ensamt sto mot h och v men är riktigt bra. 5 Devs Donator skall nog med trots g senast och 14 Luv Louise Schermer.

6 - Omgångens största favorit 6 Zola Love. Erik lär inte bränna spets här och från ledningen är favoritskapet såklart befogat. Tänker ändå spika emot. Det blir säkert dumstrut på efteråt men är det bara jag som ser MAD och 15 Orlando blåsa ner alla i vida spår över upploppet?

7 - Svåraste av dom svåra loppen denna omgång. Tror dom längs bak får svårt att hinna ikapp. 6 Indigo, spetschans. 7 Jank Summerland känns intressant. 4 Pere Ubu känns också het. Stefan Persson/Ola Samuelsson... vilket dream team! 3 King Of Everthing, nu med MAD. Anders Svanstedts båda skall med också.

Lycka till alla som lirar! :cheers:

Tidig inlämning. Ändrat en del pga strykning av Tearsinheaven.

V75
Inlämnat: 2023-02-11, 10:07
Åby
Lördag 2023-02-11
Start: 16:20
Kostnad: 288,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 14 Humble Stance (10, 4)
2: 1, 3, 8, 9, 10, 11, 13, 15 (5, 7)
3: 5, 8 (12, 1)
4: 6 The Eagle (11, 4)
5: 5 Devs Donator (10, 14)
6: 2, 4, 6, 15 (14, 1)
7: 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 (13, 10)

1x8x2x1x1x4x9 = 576 rader.
576 x 1 x 0,50 kr = 288,00 kr.
Totalt: 288,00 kr.
Rättningskod: BHX LDT HRR

valo 2023-02-11 10:37

Kul spik i första Nafets!; den kanske kan luffa runt fältet. Har den på två.

Nobleflash 2023-02-11 10:41

V75
Inlämnat: 2023-02-11, 09:54
Åby
Lördag 2023-02-11
Start: 16:20
Kostnad: 360,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 3, 5, 8, 10, 11, 14 (4, 9)
2: 13 In Style (3, 11)
3: 5, 8, 15 (1, 10)
4: 11 Dynamite Sensation (1, 4)
5: 5, 9, 10, 13, 14 (15, 1)
6: 1, 6, 14, 15 (12, 5)
7: 3, 6 (5, 8)

6x1x3x1x5x4x2 = 720 rader.
720 x 1 x 0,50 kr = 360,00 kr.
Totalt: 360,00 kr.
Rättningskod: GFQ FDZ HNP

Mina tankar.

Avd 1
Mycket snack på 8 Flirting Diamond 22% som flera tipsters spikar och varnar för. 2 segrar på 25 senaste starter, jag tror jag räknade rätt, om vi bortser från strykningar och kval. Visst fin form och vinst i senaste starten, men nja. Jag garderar, speciellt om den nu skulle öka i procent under dagen.

3 Kirby Starlake 14% vann senast i första starten på svenska mark, men var det en tillfällighet? Kan få samma typ av lopp igen och streckas, när man inte riktigt vet hur bra den är. Sett för lite.

5 Boke Palema 16% lär väl vara ute efter ledningen. Stark häst och Goop som håller igång hästen hela vägen.

10 Rampant 3% är en luring. Bra kapacitet och ofta mött tufft motstånd, därav kanske inte så många segrar i karriären. Kolgjini startar med hästarna i gott skick just nu och hög segerprocent hittills.

11 Conch On Inn 14%. Bra när den är på topp och är härdad.

14 Humble Stance 5% är en annan luring. Varit bra i senaste starter och Thomas Malmqvist är en grym tränare, den som lyckas bäst i Frankrike med sina hästar. 30 miljoner inkört förra året och 3 miljoner hittills i år.

Avd 2
Chansspikar 13 In Style 8% med springspår och som går ner lite i klass.

Avd 3
Svårt lopp.

Jag streckar tre hästar som jag tror på.

5 Al Pacino 10% är en häst till från Kolgjinis formstall och känns som en av de mer kapabla i loppet.

8 Carelya 14% har jag spikat ett par gånger på slutet med goda resultat. Hästen går bra från många positioner och Westholm vinner ofta något lopp inom V75.

15 Gloster Gladiator 2% gör ofta starka prestationer och är lite tappad idag på spelet, från svårt läge. Intressant med MAD upp.

Avd 4
Spikar 11 Dynamite Sensation 38% från springspår med Jepson. David Persson säger att det är hans bästa chans idag och det känns som det kan vara en vettig spik i omgången. Det är öppet där bakom, men någon spik behöver man ju.

Avd 5
Känns också som ett svårt lopp och öppet. Fyråriga-stoet 10 Beauty Smart Face 42% är favorit. Kan säkert vinna, men då får den bara vara bäst. Jag garderar.

5 Devs Donator 15% är kapabel och lär väl laddas från start av Marc Elias som kör åt pappa.

9 X.Y Diamant 3% känns lite tappad på spelet. Lopp i kroppen och två andraplatser som hårt betrodd. En av de mer segervana i loppet och 12 gånger bland de två främsta på 16 starter. Amerikansk vagn åker på nu och Grundmann duktigt kusk för sammanhanget. Håkan K Person tränar.

13 Walking The Wire 1% är en tänkbar skräll, som gjort det bra på slutet. Tvåa på V75 näst senast och två igen i senaste starten. Lövdal upp här, bra kusk.

14 Luv Lois Schermer 22% vann från ledningen i första starten senast på svensk mark. Kan vinna igen om den går bra bakifrån också? Svårt att säga hur bra hästen är efter bara en start än så länge, men streckas.

Avd 6
6 Zola Love 56% är dagens största favorit och sett bra ut efter skadeuppehåll, men nu är det V75 och lite tuffare.

1 Lilo Love 9% kan bli farlig från rygg ledaren.

14 Nino Ginto 6% och 15 Orlando 11% kan båda gå rykande avslutningar tillslut.

Avd 7

Låser på 3 och 6.

6 Indigo 34% gynnas nog av volt och springspår. Kan bli svårslagen om den får gå i spets.

3 King Of Everything 17% är främste utmanare med lopp i kroppen och MAD upp.

Lycka till med spelen idag! :)

tvablaa 2023-02-11 11:02

Jag hade lite samma tanke. Men är Örjan lika vass längre? Och skulle inte hösten till avel efter segern?

Citat:

Ursprungligen postat av valo (Inlägg 803277)
Har lite feeling för Call Me Brodda i sista. Vann näst senast och i nästa lopp hamnade hon illa till bakom trött häst och ledsnade. Oj, jag glömde en sak; Örjan!


valo 2023-02-11 11:08

Vet ej!
 
Citat:

Ursprungligen postat av tvablaa (Inlägg 803286)
Jag hade lite samma tanke. Men är Örjan lika vass längre? Och skulle inte hösten till avel efter segern?


Ingen aning om Örjan är sämre än vanligt. Han var rätt övelägsen på V75
förra året i antal vinster. Kuskar har väl svackor?
Om den ska till avel vet jag inget om. Det är väl inte hästen som bestämmer
att gå till avel...;)

MVH

valo 2023-02-11 11:21

V75 statistik 2022 - vad jag hittat.

Främsta kuskar på V75 enligt segerprocent (minst 50 starter)
Örjan Kihlström 19
Joakim Lövgren 15
Magnus A Djuse 15

Konstaterar att Lövgren inte är så dålig...Den "gamle" håller än och den "nye"
är på gång.

Nobleflash 2023-02-11 11:22

Citat:

Ursprungligen postat av tvablaa (Inlägg 803286)
Jag hade lite samma tanke. Men är Örjan lika vass längre? Och skulle inte hösten till avel efter segern?

Örjan är en grym kusk, men nog också lite beroende av bra uppsittningar såklart.

När Redén börjar startar sina hästar, så kommer nog det bli fler Örjan-segrar. En "vanlig" omgång under april-september vinner han väl i snitt nästan minst två lopp under V75.

13% procent i segerprocent just nu för Örjan, så han vinner ju fortfarande lopp. Den siffran lär väl bara stiga under året.

Efterhandaren 2023-02-11 12:21

Visst är det märkligt !
 
Trots en mycket öppen och svårtippad V75 omgång så är 53 av omgångens 98 startande hästar spelade till 3% och under på streckspelet 4 timmar innan start !!
Alltså mer än hälften bedöms mer eller mindre chanslösa. Ok 15 hästars lopp, volt och tillägg kanske orsakar att många hästar känns bortlottade av spelar kollektivet. Och det kostar förstås skjortan att hel gadda 15 hästars lopp.

Gotland 2023-02-11 14:09

Då noterar vi att Wallin strukit 2/5 idag varav båda för halsinfektion...
Kvarvarande ekipage är Floydside AM, Ess Mahatma och Orlando.

Skit i stallet är sällan ett plus i min bok. Rankar ner Orlando rejält även om det fortfarande kan gå.

:KO:

tvablaa 2023-02-11 14:27

Jag skrev ju inte att han är dålig på något sätt. Men han slog ju också rekord i antal favorittippade uppsittningar skrev Sjödén :-)

Citat:

Ursprungligen postat av valo (Inlägg 803287)
Ingen aning om Örjan är sämre än vanligt. Han var rätt övelägsen på V75
förra året i antal vinster. Kuskar har väl svackor?
Om den ska till avel vet jag inget om. Det är väl inte hästen som bestämmer
att gå till avel...;)

MVH


tvablaa 2023-02-11 14:30

Fan. Jag som tänkte spika Orlando ????

Citat:

Ursprungligen postat av Gotland (Inlägg 803294)
Då noterar vi att Wallin strukit 2/5 idag varav båda för halsinfektion...
Kvarvarande ekipage är Floydside AM, Ess Mahatma och Orlando.

Skit i stallet är sällan ett plus i min bok. Rankar ner Orlando rejält även om det fortfarande kan gå.

:KO:


Shooter 2023-02-11 14:59

Mina spikar idag är Conch on In (Jag gillar inte att jag hörde Hultman snacka om den på liven. Det kan ju ställa till det när den är så lite streckad.), Dynamite Sensation och Beauty Smart Face.

Supervisor 2023-02-11 15:15

Avd.6 häst nr 7 Lazy Breeze.
En betaltjänst rankar den etta, en annan rankar den sist...

KalleKlut 2023-02-11 15:21

Mina funderingar..

Avd 1. 5 Boke Palema är andrahandare till 16% Har siktats mot detta lopp och den här gången tror jag att Goopen styr tempot från ledningen. Kan dock galoppera närsomhelst men jag tror och hoppas att han går felfritt idag. Spik för min del! 11 Conch On Inn och 4 Demir K.M.E tror jag räcker långt om man garderar.

Avd 2. Jag rankar bara en häst som A i detta annars vidöppna lopp! En kuskförstärkt 8 Silvertail (13%) får en fin resa och kan bida sin tid.. Hamrar in spik nr två!

Avd 3. Jag köper inte alls favoriten här! 5 Al Pacino är Kolgjinis bästa chans för dagen och får första nicken på läget. Fyller på med 10,11,12,15 som betingar högt spelvärde.

Avd 4. 11 Dynamite Sensation är rätt favorit men jag måste ha Imola Boko med på kupongen! Fyller på med 6,12 också.

Avd 5. Ett fyraårigt sto är favorit från spår 10, schas säger jag utan tvekan! 14 Luv Lois Schermer var/är ett spikalternativ i ett otroligt öppet lopp. Men i lärlingslopp brukar det kunna smälla rejält! 5,9,11,13,14,15 rankar jag in på kupongen.

Avd 6.

Avd 7.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved