Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   Dubbeljackpot V75 Färjestad 24/9 (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/8922-dubbeljackpot-v75-faerjestad-24-9-a/)

DrD 2011-09-23 17:25

...nu åker man på att "läsa om" sista avd också...
Då Pelle strukit Monster Drive blir det kuskändring på
11 SASTON i avd7
inget ont om Calle Lindblom...men nog känner jag mig lugnare med Lennartsson i sulkyn
Stekel har ju redan "tagit bort" Pure Vacation åt oss...

Vad blir kvar?

forbannat 2011-09-23 17:27

Kvar blir 4 Grand Tealight som trivs utmärkt på distansen och som någon skrev så förlorade han emot Saston senast (då han stog 20 meter bakom). 9% Känns alledles för lite

DrD 2011-09-23 18:01

Citat:

Ursprungligen postat av Spiken64 (Inlägg 142204)
Är inne på att Brave Run bara vinner med Kim i sulkyn.Hästen är stark och tål att gå den tunga vägen.Nu blir det barfota runt om igen sist var det skor på.

Kan inte henne i detalj, men hon verkar väl sällsynt tuff för att vara sto? Hade henne med men kanske måste ranka upp henne något... tänkte köra med
1-3-5-6-8 i nr ordning ranken är inte klar än... möjligen ngt sånt här...

A: 8 "buskörd" av Ludde, sen 2x Takter med fina segrar, sen 2xAdrian och mkt fina prestationer... nu Takter igen!

B: 3 som ny hos Hultman fr 3e spår fram till dödens och säker seger
B: 6 rejäl&tuff med fina prestaioner, trots att hon är sto med märklig stam måste jag akta mig för att ranka ned henne... var först C-häst men....

C: 5 kan var fel att sätta Goop här, men Dollar är väl lite knepig och jag chansar med att ranka ned till C-grupp, men det kan ändras...
C: 1 detta kan vara ett "lyx-kryss" man inte har råd med, men...är väl startsnabb och g senast i spetskörning men kom ändå tillbaka tidigt till dödens där han tog grepp strax innan mål... gått fint fr spets några ggr men kanske inte räcker här ändå...? Är det nån som kan säga ngt om kusken....???

DrD 2011-09-23 18:07

Citat:

Ursprungligen postat av forbannat (Inlägg 142234)
Kvar blir 4 Grand Tealight som trivs utmärkt på distansen och som någon skrev så förlorade han emot Saston senast (då han stog 20 meter bakom). 9% Känns alledles för lite

Helt OK... har denna, men får ingen ordning alls på ranken, de dansar runt som fan på pappret... och ett tag var nästa Tealighten på väg att bli A-häst... men har ingen där just nu... kvällen är lång

DrD 2011-09-23 18:13

Citat:

Ursprungligen postat av Travkungen (Inlägg 142237)
Ursäkta men ingen nämner Tion Medon Sisu som tar ledningen och ska slås.Landers Power i ryggen med Speed Erik.New Line nämner ingen heller!!!

I avd 6 Tar B Westergård ledningen om han vill.Det låter om han ska köra där.
Hardy Ribb ska räknas liksom 3 och 4 Hur bra är Åkes?Sanity får kanske loppet i draget?Täckt på dessa 5 st.

Kallblodsloppet har jag fått störtskön info och låser på 4 st.2.3.7.10
Hur resten blir min spik? Inte fan vet jag....sehr schwehr denna omg.

...tidigare i tråden hade Stekel & jag en tankegång gällande just Tion Medon Sisu, den skall med, men jag vet inte om jag blivit klokare var den hamnar i liret... svårt lopp!

KP 2011-09-23 19:50

Citat:

Ursprungligen postat av Travkungen (Inlägg 142260)
Mr KP du är tuff du kan mkt väl vinna .Men än häst som inte vinner ihjäl sig och som jag tycker står tufft inne här även om han mött bra motstånd lever farligt.Menar inte pengar utan motstånd Sanity tror jag är en bättre häst liksom Åkes.Erik upp visst men en tuff spik,en panik spik från TT tycker jag.Det finns ingen "s.k Klar" i omgHamnar väl andra ut elelr tredje ut som jag ser det.Bo W sitter på detta lopp. 1.2.3.4.6 assa lås.

Med monster drive struken ändrar det förutsättningar för loppet. Nu kan de köra fort där framme med.

Vilka har TT spikat? Säg inte Hardy ribb!

Yankee 2011-09-23 20:39

"Hmm hänger duinte med på ditt eget forum??TT finns under bet spel."

Hej!!

Är ny på sidan och undrar över ovanstående. Kollar under betalspel och finner ej TT där.

Vänligen

Skuumberg 2011-09-23 20:54

Citat:

Ursprungligen postat av Yankee (Inlägg 142271)
"Hmm hänger duinte med på ditt eget forum??TT finns under bet spel."

Hej!!

Är ny på sidan och undrar över ovanstående. Kollar under betalspel och finner ej TT där.

Vänligen

TT = Travtjänsten och finns under Serviceplay/trav.....

MVH.

Skuumberg 2011-09-23 20:56

Förtydligande till ovan:

Forum/Service Play/Trav&galopp

Yankee 2011-09-23 20:58

Tack :cheers:

KP 2011-09-23 21:03

Citat:

Ursprungligen postat av Travkungen (Inlägg 142266)
Hmm hänger duinte med på ditt eget forum??TT finns under bet spel.
De har spikat Hardy rakt ut.Bo W sitter på leken som sagt om han vill tar han ledningen.Tycker inte att MD skulle vara en anledning att HR skulle vara en spik nu.Det hade väl blivit kamp om ledningen även om Md varit med? Åke är frågan vad han gör? F J kuse är också snabb ut Sanity vågar jag aldrig ta bort vilken kämpe.Tion Medon Sisu är en chans spok för den fräcke den att slå från spets.Ser inga dunder odjur på 60 fållan som kan sätta press.Saston kanske kliver fram ?Parkin? svårt lopp men den blir nog en av mina utgångar i morgon.Spiken!!! inte bestämt ännu.

Tyvärr har spelarservice spikat Tion Medon Sisu, lär sticka iväg i streck pga det. Lägger upp den snart.
Ibland surfar man genom mobilen så man orkar inte läsa alla trådar då.

Detta är en av de svåraste omgångarna på väldigt länge. Tror de blir riktigt hög utdelning. Jävligt svårt detta

schtek 2011-09-23 21:33

Hästarna snurrar runt som en karusell i huvudet och det är inte helt lätt att bena ut den här omgången. i avd.3 håller jag fast vid min första tanke, spik på 12 True Advantage. Åke lät inte så jätteoptimistisk på 5 Juicy Face och rankade Hard Cider som bästa chansen, men han har ju haft fel förut. I kallblodetsloppet vill jag gärna ha med en susare och det är 8 Vildvitter, skoglund tyckte den gick bra senast och att det är hans årstid nu. i 6e tar jag med en norsk susare - 10 Mysterious, gick bra senast. hoppas på tempo och kanske finns en micro-chans. Känns som man måste ha med några susare som ingen snackar om, om man vill ha chans med på d stora pengarna. Blir nog spik på 9 M.T Big Business i sista och lite av en nödspik, gick väldigt bra föra några starter sen, men sen efter det sådär och ngn galopp dock vinst senast. Isemannen upp nu och det känns stabilt iaf! Detta blir ett chanssytem som det ser ut nu:

1: 2,5,7,11
2: 1,6,8
3: 12 True Advantage
4: 2,4,7,9,11
5: 2,6,7,8,10
6: 2,4,10
7: 9 M.T Big Business

criba 2011-09-24 06:20

Citat:

Ursprungligen postat av KP (Inlägg 142174)
Criba fram med trollspöt i stoloppet och kallblodsloppet tack!

Knepigt denna lördag då man inte har något lopparkiv på de norska utan får förlita sig rent på intervjuer, ffa i kallblodsloppet. I vart fall tittat lite på loppen i fråga:

Avdelning 3 Ston

Spetsstriden: Jag må vara ensam i landet men jag tror att vasse startkusken Stefan Söderqvist sätter 3 Under The Rainbow i spets här initialt. Hästen har ju mest gått bakom bilen senaste året men spetsade enkelt ifjol från innerspår (18/12-10) hade spår 2 3/8 och gick iväg ok utan att vara snabb då. Hästen har dock sett klart rappare ut utan skor i två senaste starterna och blixtrade till spets bakom bilen näst senast. Volt nu men som sagt är hon klart rappare i steget utan dojjor och är min kandidat till spetsen här initialt. Däremot är hästen enkel och Stefan kommer knappast svara vid allvarlig fråga vilket jag hoppas och tror på att Jörgen Sjunnesson är den första som ställer, han kör en riktig häst i 7 Warrawee Lizzy som jag har i spets efter 500 meter. Finns dock viss risk att voltexperten Åke får iväg favoriten snabbare än försiktige Jörgen men hoppas som sagt inte det då hästen är ganska stor och trevande.

Analys: Propositionen känns denna gång gynnsam för startvolten då spetsen alltid är extra viktig på Färjestad. Därtill är 200000 mot 600000 till startvoltens fördel. Tråkigt spår för megafavoriten tackar vi för och hoppas på vingel eller rent av galopp även om nu Åke är en riktig voltmästare. Han baissar dock hästen lite i travnetintervjun http://travnet.se/StartPage/ . Hon har dock gått felfritt spår 5 två gånger och var stabil men direkt trög från spår 2 näst senast och någon spets blir det inte av egen kraft i alla fall. Vi har ju sett en hel del strykningar för halsinfektioner från Åkes stall på senare tid vilket även det tas i beaktande. Hästen är såklart favorit av en anledning men så mycket har hon inte imponerat på mig och hon ska fällas här. Detta lopp inrymmer omgångens streckfynd i 7 Warrawee Lizzy. Sylvass avslutning senast då Sjunnesson som så ofta körde för defensivt. Stora utropstecken för tre starter sedan då hon slog av ett urstarkt gäng på absoluta topptiden 12,3!! Ingen ens på tillägg matchar detta och dessvärre har även Travtjänsten rankat henne etta ser jag. Synd, men de spelar matematiskt och jag reducerat (hehe..) och hästen är fortfarande mest streckvärd i loppet. Hoppas bara att Jörgen vågar tro på sin häst vilken han borde ha lärt sig kapaciteten på nu. I övrigt finns en klart vettig intervju med vasse Joar Lysaker i Fredagsronden där han går igenom lopp för lopp och framför allt stormvarnar för 11 Support Vacation som ju står klart bra inne här från fint läge. Jag ryggar honom i detta och rankar upp en bit. 12 True Advantage har gått klart bra på slutet och fick fint spår här. Om Björn skulle se att Åke är på väg mot spets med 5:an kommer det säkert brinna till i huvudet på honom då han alltid ska "mäta" sig mot Åke. Tycker för övrigt detta är Björns största brist som kusk, just att han blir alltför känslomässig i sina styrningar just mot Åke. Är dock tacksam för det här då jag ser det som en inteckning för att Åke knappast får stjäla loppet ens om han skulle släppas till spetsen iom att Björn har en bra häst han kan "offra". Detta öppnar snarare upp för andra ekipage. 12:an ska dock streckas på läge,form och kapacitet. Streckas ska oxå 14 Madamacristina Cof som nu förstärks med Calle Lindblom i sulkyn. Gick bra senast på V75 och skämmer inte alls ut sig här. Klart skrällduglig. 6 Leonas Smilla hojtas det om både här och där vilket enligt marknadsföringlagen gör henne överstreckad här för mig. Såg visst fin ut senast men Jorma och voltstart har jag alltid haft lite svårt för och detta kan bli vingligt från början. Inte chanslös men överstreckad på mediahetsen. Sista strecket ger jag till 3 Under The Rainbow då jag ser henne i rygg ledaren här. Mötte övermakten näst senast i en Nurmoshäst och senast blev hon tempotorsk. en halv procent är för lite på denna märr i vart fall då jag fortfarande tror det finns en barfotaeffekt kvar och läget är mycket bra. Med lagom sen lucka vet man aldrig. Större mirakel har hänt i travet...

Min rank: A:7 B: 11,5,12,14 C:6,3 D:2,10,1,9,13,15,4,8

Avdelning 5 Kallisarna. Ja du KP, vet inte vad jag ska säga om detta lopp då jag inte har tillgång till norka lopparkivet. Normalt är kallblodsloppet det roligaste loppet i omgången för mig och senast det begav sig till Unionstrav hade man den goda smaken att öppna upp norska lopparkivet för oss svenskar. Så har inte skett denna gång och det känns rejält handikappat hos mig. Låter ju oerhört uppåt på favoriten och det får man väl ta till sig. Kan dock inte singla en häst jag aldrig sett, då kan man lika gärna gå ner på kvartersbingon. Med det sagt så innehåller ju "alltid" vinnaren i detta lopp beteckningen (NO). Noterar oxå att det enda sto som vunnit mot hingstar i modern tid på V75 deltar här och hon var ju faktiskt riktigt bra då, står dock över henne denna gång enligt devisen en gång är ingen gång och litar på att det tar ytterligare 10 år innan vi behöver se en kallblodsmärr i vinnarcirkeln på rikstoton. Notabelt är oxå att man från tränarhåll speciellt framhåller körspöeffekten på 2:an och 3:an, men det kan såklart gälla fler osynade Norrbaggar i loppet. Streckar endast norska hästar på startfållan här samt 13 Föynlands Kongen som det låter positivt på här. Tar oxå med 9:an som de streckar mer än vi gör. De svenska får vinna först innan jag streckar. tar till mig av Norrmännens egna streckande och rankar upp 2:an på spöeffekt och att han kanske når spetsen här. Lyssna dock inte på mig här då jag bara läst intervjuer som du.

Min rank: A:7,2 B:13,3,6 C:1,9 D:15,4,10,14,8,5,12,11


Streckfördelning Sverige /Norge innan sammanslagningen:

1 2/3
2 17/25
3 9/9
4 3/3
5 1/2
6 9/6
7 42/73
8 2/3
9 1/4
10 24 /20
11 7/3
12 8/5
13 8/7
14 1/1
15 9/10

Vi tror mer på ett sto (10) från tillägg medan norrmännen själva som sett hästarna går på hingstar från startvolten (2,7). Jag tror själv att norrmännen har bättre koll på sina hästar än vi.

Lycka till med liret KP

korpo 2011-09-24 07:39

Tack criba för intressant inlägg.

criba 2011-09-24 10:05

Citat:

Ursprungligen postat av Travkungen (Inlägg 142351)
Hejsan varför skulle du vara den enda i Sverige som har Söderkvist i spets efter 500m?någonstans måste du ha läst detta eller vet att han är startsnabb eller hur?klart han siktar på spets från detta läge.Sedan är det frågan om han kör i spets eller inte.Åke om felfri lär prova rejält.Norska lopparkivet är lätt som en plätt att tillgå bara sök på norsk atg spel på hästar så är det ingen match alls.Åke vinner detta som ett skit om han går felfri men vågar ej spika honom det finns några brasklappar.
Rankingen hos mig är.5.7.6.12.11.10.
Så att du skulle vara unik med din analys tycker jag inte att du är.
Blyge Sjunne släpper direkt om han skulle ha spets och Åke kliver fram.

God tur idag.

Sorry, svarade bara på KP:s fråga. Ska ta det i PM i fortsättningen så du slipper se eländet.

Stekel 2011-09-24 11:09

Citat:

Ursprungligen postat av Travkungen (Inlägg 142353)
Hmm varför inte läsa dem på atg.se ????Klicka på fliken V75 hörnan så finner ni alla intervjuer.

KP postade det inlägget för två dygn sedan, då fanns det inga intervjuer på atg-sidan. Och gnäll inte på criba för att han misstolkar ett inlägg, han vill nog bara visa dig, som är världsbäst i den grenen, hur det känns.

Mindre off topic och mer trav tack. Sen skulle nog flera uppskatta om du postade en länk till norska lopparkivet istället för att berätta hur bra du var på att hitta den.

Har någon studerat One More Flight närmare, känns långsökt att han ska hålla ut alla som är ute efter ledningen va, och även om han skulle lyckas så lär väl ingen ha respekt för den och pressa vidare? Vad tror ni?

Dodo 2011-09-24 11:26

En jättesvår omgång där det gälle att hitta bra spik(ar) och gardera så långt man har råd.
Jag går på två spikar. Den första är Mack Pointer som jag tror kommer att vissla förbi över det relativt korta upploppet. Han kommer att bjudas på det perfekta loppet. Stenhårt tempo där minst fem hästar satsar allt från start och på upploppet står dom stilla när Veijo sänder sista 350.
Den andra spiken är Hardy Ribb som borde vinna detta från vilken position som helst bara inte Christoffer kör fast igen.
En sak till, glöm inte Brave Run !

Lycka till !

forbannat 2011-09-24 13:33

Efter många om och men var man klar med skiten. Bli inte alltför avundsjuka nu när jag drar in feting vinsten idag!
System 1 (inte själv på detta):
2,3,4,5,7 (11)
8 (3)
5 (6)
2,3,4,7,9,11 (1)
7, 10 (11)
1,2,3,4,6 (5)
3,4,6,8,9,11,12,15 (2)
2400 rader

Mitt egna system (aningen roligare ;))
1,3,5,6,11
1,3,6,8
1,5,6,7,11,12,14
7
2,3,6,7,13
2
4
700 rader och en sjuhelvetes utdelning tack!
God tur

laxdasen 2011-09-24 14:03

De som inte förstår att Lord Mirabelle leder varje meter har aldrig varit på trav. Ingen kan svara. Sen lekstuga. Jag bjuder på den men resten av mina klara måste jag hålla för mig själv så jag blir ensam om sju rätt:)

forbannat 2011-09-24 15:33

162 miljoner ska fördelas och de gör det på så sätt att idiot jävlen Åke blir förbannad och kör sönder sin egen häst.. säger som foppa "han är så jäävla dålig, jag skulle vilja ge på honom en smäll! Och det är sant är det"

DrD 2011-09-24 17:31

...fick inget med på V7an, men är inte så f-bannad som "forbannat" som lånar citat från självaste Foppa Forsberg!
Fem rätt på ramen, Gazza + Kitten som reserver... men reduceringen håller inte så det blir "som vanligt" en j-vla mass fyror.... får väl säga, forbannat!

Stekel tipsade under dagen om Expekt-oddset på Nirvana som vi snackat om, la in och hittade då även fint odds på Global Kitten och kunde inte låta bli...
Färjestad/7
Lopp 7, 2140 m, volt Global Kitten Global Kitten 25.00 vinnare

Färjestad/7
plats (1-3) Global Kitten Global Kitten
Madamacristina Cof
Lady Lee
5.50 plats

... en annan sak, gillar inte att "kasta skit" på kuskarna, men visst undrar man ibland vad de sysslar med... "forbannat" har ju redan berört ämnet här ovan...
Tar här upp Jörgen Sjunnesson, vad tycker ni om denne?
Har inte haft någon bestämd uppfattning om denna man, annat än att han ofta inte får köra "de bästa" hästarna, men ändå gör ett gott hantverk... men idag blev det väl ändå helt galet.... körde Hultmans isf Kihlström, och...
Var sätter han 3 Opal Hall, jo...3e inv, försiktig... går inte ut trots att läge finns, och han är helt rökt då det skall göras upp...
Vad gör han med nästa försök, 3 Ourselves, jo...3e inv!!!! igen!!!! passiv igen, har här tur och kommer ut då andra tröttnar mm, men det vär ändå ingen övertygande finnishkörning och har är 2a imål bakom skrällen....
Hans tredje försök för dagen inom V75... brinner allt och han svarar Åkes favorit tills det blir mjölksyregalopp och frågan är om han kom imål samma dag som loppet startades...
Nja, det ska nog mycke till innan jag kostar på streck framöver på denna annar trevliga skånegrabb... det finns väl någon slags anledning till varför vissa hittar målsnöret oftare än andra...

Nu ser vi fram emot Kriterie-helgen!

DrD 2011-09-26 11:21

Citat:

Ursprungligen postat av Travkungen (Inlägg 142616)
Lovar att jag sett Mirabellen på ovalerna men du hade lite fel denna gång ang han.Var bra med galopp men inte vann han som jag förutspåddeSka du inte tippa mera nu då?

...sen glömmer vi inte att:
OUR DREAM egentligen var ännu bättre, även hon galopperade och låg väl hela tiden bakom Lord Mirabelle... men slog sig förbi allt och även Goopens över upploppet, bara Veijos hann undan därfram...

Passa nästa gång= Our Dream + Lord Mirabelle
...sen undrar man vad Mack Pointer kan göra i V75finalerna redan på lördag från skitläge även denna gång, går det i finalerna?..men täta starter, fast det kanske denna hårding bara blir bättre av?



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved