Citat:
Ursprungligen postat av Ossian
Hur gör storspelarna för att inte förlora för mycket i valutaförlust på dessa sidor som SBOBET osv. Jag menar vilken valuta väljer ni? Euron är väl stabilast?
|
Förlusten/vinsten gör du först när du tar ut pengar och jämför köpkurs med säljkurs. Sålänge de ligger i dollar så har du aldrig gjort någon förlust.
Mitt MB är i euro, jag känner den som minst svajig. Däremot är jag ingen valutaexpert. Men sålänge du överför sida->mb->sida2->mb så har du aldrig gjort en förlust. Det är när du gör mb->bankuttag som förlusten kommer om du får sämre kurs än din köpkurs.
Vissa sidor har jag öppnade i dollar samt de flesta i SEK. Vilket är dåligt upplägg egentligen, man ska ha allt i samma valuta. Är många gånger man inte fått in insatsen i bolag X, och måste då spela extra på bolag Y och då får man sitta med en överslagskurs för att iaf komma dit.
Samma sak om man ska säkra någongång tex, du får sitta med överslagskurser igen.