2011-02-17 Skellefteå AIK - Modo Hockey (Elitserien)
Datum: 2011-02-17
Tid: 19:00
Sport: Ishockey
Land: Sverige
Liga: Elitserien
Match: Skellefteå AIK - Modo Hockey
Spel: Skellefteå AIK -0.5
Insats: 4
Odds: 1.86
Bolag: bet365
Motivering:
Jo..
Skellefteå möter modo hemma denna omgång.
Historik
lagen har mötts fyra gånger tidigare under säsongen och vunnit två vardera. Skellefteå först med 4-1 (hemma) och 5-1 (borta), sedan MODO Hockey med 4-1 (borta) och 3-2 (hemma).
sedan 02/11/2006 har lagen mötts 13ggr. skellefteå-10 X-1 Modo-2
Truppen
Modo kommer med fullt lag till skellefteå. Josefsson och Svartvadet tillbaka efter rehabträning.
från SAIKs hemsida:Fyra spelare saknades mot HV71. Men till torsdagsmatchen finns möjligheten att återse ett par ansikten.
- Tim tränade idag och spelar troligast imorgon. Ivan är definitivt inte med imorgon, och vi har frågetecken kring Söderström och Mattias Lindström som varit sjuka och tränade inte idag.
Formen
Starkt av skellefteå att börja nystarten mot hv med en seger, och klev upp på delad förstaplats i serien. Modo har inte spelat nån match sedan 05/02/2011, och de är dom nog glada för.. för dom var riktigt dåliga och uppehållet kunde inte kommit mer lägligt för dom efter 4raka förluster.
Tankar
Jag tror även att ha en match i benen är en fördel här, och ännu mer när man vann mot just 1an hv. Att ett "gammalt" och trött modo ska komma upp till ett yngre hungrigare skellefteå kommer att bli tufft, riktigt tufft.
Tex. Medans Skellefteå möter hv hemma med ett skadedrabbet lag och krigar till sig en vinnst så läser man att Anders Eriksson har varit hemma i värmen i Florida hos familjen. Detta kommer spegla av sig på isen tror jag.
Matchbild
Tror att modo kommer att spela tight hemmåt och försöka spela på skellefteås misstag. Men de tror jag inte kommer att hålla, tror inte att modo kommer orka stå emot skellefteås offensiv. + att jag inte alls är imponerad av modos målvakt Tuomas Tarkki. Så även om skellefteå skulle släppa till nått misstag här och där så tror jag inte att modo kommer ha kraften att kunna göra nånting utav de. Får skellefteå in en tidig puck så tror jag att detta är klart ganska snabbt..
Oddsen finns säkert högra någon annan stans och ett hcp spel är inte helt dumt heller skulle jag tro. Mycket hänger på att dom får hål på modo tidigt.
Spela själva efter egen risk och insats =)
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: O12 (+1)
|