Till Zimond.
Substansvärde enligt årsrapporten för 2010: 41:15 (fg år 40:75).
VPA: 0:41 (14:82)
Nettoomsättning: 28 441 tsek (4 701)
Utdelning:0 (0)
Betavärde: 0,47
Kurs/eget kapital: 0,53
Oms/aktie: 6,12
Börsvärde: 102, 24 msek
P/S-tal: 3,59
Belåningsvärde: -
Substansvärdet kan mycket väl överstiga EK. Det finns ett fåtal avslut gjorda på liknande fastigheter i liknande lägen, så det får du själv bedöma. Jag utgår från en bit över 40:-, kanske uppåt 60:-. Men, det är bara min egen bedömning.
Håller med dig om att man inte ska rygga en aktierek. rakt av. Tycker dock att jag väldigt mycket betonat detta i mina inlägg. Jag ber även om ursäkt för att jag inte redovisade nyckeltalen i mina inlägg utan ville bara peka på en, i mitt tycke, köpvärd aktie och inspirera till egna studier av bolaget.
Dessutom är nyckeltalen lätta att hitta, t.ex i rapporter från bolaget, på bolagets hemsida samt inte minst på aktiens sida hos den nätmäklare jag antar att du handlar hos.
Slutligen; jag ger här inga råd om att man SKA handla en aktie, jag försöker bara bidraga med lite tips i all välmening.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: Zimond (+10)
Senast redigerad av moregolf den 2011-02-26 klockan 18:36.
|