Trixa sig ur p-bot
Hej,
har sedan 2008-2009 någon gång parkerat på gratisparkeringar som krävt P-skiva med mitt nyttoparkeringstillstånd (som nu gått ut förvisso) samt en vanlig P-skiva, det har under 3-4 år aldrig varit ett problem. Men i helgen så fick jag en P-bot med hänvisning till att jag använt dubbla parkeringstillstånd.
Trots att den vanliga P-skivan var inställd korrekt på 13:30 (blev kollad runt samma tid) och mitt nyttoparkeringstillstånd var inställd på 20:20/08:20. Parkering med P-skiva gäller 3 timmar och det finns alltså vid inga tillfällen där dessa tider skulle överlappa och jag ställt två tillstånd för gardera mig.
I min värld är nyttoparkering mini inte en P-skiva, utan ett särkillt tillstånd som gäller på kommunala gator inom Stockholms stad. Den så kallade felparkeringen gjordes i Jakobsberg Centrum, dvs utanför Stockholms stad så att P-vakten ens läser av ett nyttotillstånd bara för att den har en klocka är för mig solklar manipulation av reglerna och ett sätt för Hojab/Europark att sno mina pengar.
Jag ringde idioterna och de hävdade att de skulle vidhålla kontrollavgiften för att nyttotillståndet har ett ur, hur tar jag mig ur denna situation?
Kommer de eller jag få vika mig?
MVH
Robin
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|