Adeccoligaen startar idag i Norge, och det går att gräva en del guld innan bolagen inser vilka lag som kommer att vara fast förankrade i botten. Bolagen har innan säsongen alltid en förmåga att placera in alla lag som på förhand inte är tippade att ingå i en toppstrid i samma fack. Därmed finns det chanser att hitta rejäla överodds i början.
Anyway...
Nybergsund IL-Trysil - Alta IF 2.74, 4u
Nybergsund har inför säsongen tvingats byta ut stora delar av laget pga ekonomiska problem, och det vill inte säga lite. Lagets stjärna som burit laget under de senaste säsongerna har stuckit till Tippeligaen bl.a. Vad gäller resultat så har Nybergsund överlag inte skördat frukt under försäsongen och har endast 1 seger på sina 10 matcher (1 mål gjort senaste sju, 2 oavgjorda 5 förluster). En av dessa matcher spelades mot just Alta (0-1 förlust, knappt ett enda skott på mål för Nybergsund).
Alta har under flera år varit ett lag som blandat och gett. När det väl fungerat så har man kunnat slå alla lag, men likväl förlora mot de som på förhand klassats som underlägsna motståndare. Detta har i sin tur lett till att man undervärderats inför varje säsong. Från Alta-lägret hör man dock goda förhoppningar om att kunna göra en bra säsong, och kanske till och med blanda sig i toppstriden. Försäsongen har haft flera ansikten. Bottennapp mot lag som Tromsdalen (0-3 förlust), men också övertygande insatser mot Tippeligaen-lag (2-1 seger mot Tromsö, samt oavgjort 3-3 mot Stabaek). Sammanlagt har man gått 4-3-2 på sina 9 träningsmatcher.
Senaste 4 Tävlingsmatcherna lagen emellan
2010-09-08 Alta - Nybergsund 1-1
2010-09-05 Nybergsund - Alta 0-1
2009-11-01 Alta - Nybergsund 1-1
2009-05-21 Nybergsund - Alta 1-2
Premiär med allt vad det innebär, men 2.74 är skyhögt.
För min del alltså: Alta IF @ 2.74, 4u
Må alla ha en god dag!
__________________
I want to play a game! To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|