Datum: 2011-09-10
Tid: 10:30
Sport: Rugby Union
Land: Internationell
Liga: World Cup
Match: Argentina - England
Period: ft
Spel: England -12
Insats: 1.00
Odds: 1.909
Bolag: PinnacleSports
Motivering:
Dags for VM i rugby (RU) och 20 lag har tagit sig till Nya Zeeland. Det ar i princip samma lander som deltog i Frankrike 07 med skillnad att Ryssland har tagit Portugals plats.
Som vanligt ar det fyra grupper med fem lag i varje och gruppen vi ar intresserad av innehaller foljande lag (varldsranking i parantes):
England (5)
Scotland (7)
Argentina (9)
Georgien (16)
Rumanien (17)
Argentina - England far ses som den intressantaste matchen i forsta omgangen (kanske tillsammans med Wales - Sydafrika i grupp D). Argentina har blivit ett battre lag de senaste aren och har lyckats knipa en och annan seger mot England. Man gjorde sin absolut storsta insats i det senaste VM nar man lyckades barga bronset mot hemmanationen Frankrike (England tog silvret). Efter 2007 rankades Argentina som 3:a i varlden av IRB men har sedan dess fallit trots forsok att gora sporten mer uppmarksammad i Argentina och att laget har spelat fler tests. I ar har laget spelat tva matcher, bada mot "icke-motstandare" fran Sydamerika (Chile och Uruguay), med storvinster som resultat. Bortfallet av spelare fran forra VM gor att laget har en lag medelalder och i kombination med fa matcher spelade kan det bli problem.
England kommer till Auckland med mindre forvantningar pa sig an de senaste tva-tre VM (om man bortser fran hemmapubliken vill saga). England har dock flera fordelar infor motet mot Argentina. Laget ar betydligt mer samspelt da man matchas betydligt hardare (inte bara vanliga tests utan aven Six Nations). Man har betydligt mer rutin an sina motstandare, inte bara p.g.a. den hardare matchningen utan aven for att medelaldern i truppen ar hogre. Detta varvas med en del intressanta namn. Sales Mark Cueto kommer saknas men ersatts av Delon Armitage som spelat mycket hart och bra i landslaget. Unga, hungriga spelare som Armitage tillsammans med ett djup av erfarna spelare (Wilkinson t ex som tryckt in over 1200 poang under sina dagar i All White) kommer definitivt satta kappar i hjulen for Argentina. Sist men inte minst gjorde man (enligt brittiska kommentatorer) bast ifran sig av Wales, Skottland, England och Irland i uppvarmningsmatcherna.
Detta till trots, Argentina har som sagt blivit battre mot slutet. Men laget bor inte raknas in bland de stora (Six Nations och RSA, Aussie och All Blacks). De positiva resultaten har framst kommit pa hemmaplan och i sin senaste match mot ett av de stora lagen blev det forlust med 29-9 (Irland). Majoriteten av Argentinas lag kommer fran franska ligan och trots att de nu haft tre manader att spela ihop sig (med tama resultat i uppvarmning och inga tests) kan de inte jamforas med England. England vet att en vinst mot Argentina satter laget i en mycket bra position. VM i rugby ar lika stort som VM i fotboll och jag ar saker pa att man inte kommer sluta kora pa for fullt forrans sista signalen ar blast. Tva tries eller ett try och ett par av Wilkinsons kangor bor England kunna vara kapabla till att vinna med har.