Tycker det ser svåårt ut som vanligt. Bästa spik ardi boko sen tycker jag det ser svårt ut. Spikar även Motivated Hanover i brist på annat, lite mycket streckad men ser inget emot... Måste väl ta alla annars... Mina tidiga tankar åt bolagspelet:
fter en mindre lyckad jackpotvecka försöker vi igen på V86 idag. Omgången ser ganska lurig ut, men vi har en mycket spelvärd bästa spik samt lite andra godbitar att bjuda på!
Omgångens bästa spik: V86-7 6 Ardi Boko 48%
Laddas mot spets och väl där blir han väldigt svårslagen. Värsta motbudet och favoriten 2 Cao Dai gör årsdebut och vi har svårt att se honom ta ner vår spik från dödens utan någon toppform, stort spelvärde och givet att ta ställning.
Omgångens mest överstreckade: V86-4 1 Bomba Di Quattro 32%
Hästen känns som ett stort frågetecken och vi tror inte han duger i klassen. Att inte Björn Goop kör är även ett minus. Det är jämnstreckat i detta loppet och det tycker vi är fel. Favorit ska 6 Engla Håleryd vara som har bra chans från alla possitioner. Är dock inte helt att lita på och det finns även ett par bra skrällbud bakom som i våra ögon borde vara mer streckade än 1 Bomba Di Quattro, nämnligen hästarna 2,3,5.
Omgångens bästa skrällbud: V86-6 9 Mr Hello Man 6%
Hästen har suttit kvar med massa krafter i det två senaste starterna och sett mycket bra ut, kommer från ett stall med toppform och löser det sig tror vi han kan spurta ner allt! Favoriten 12 Oolong känns även sårbar och väl stor i detta loppet då det handlar om årsdebut, men på sin kapacitet och inte allt för hett emot är det nog ändå första hästen. Bakom varnas främst för hästarna 3,7,11.
Övriga tankar:
V86-1: 1 Steel Pepper blir stor favorit igen efter sina segrar. Dock finns det risk för svar i spetsstriden och vi garderar och hoppas på skräll. Hästen har dock kapacitet att vinna från de flesta possitionerna om den har en bra dag. Bakom varnas främst för 1 Beatasin som kan rinna undan från ledningen.
V86-2: Här kommer omgångens andra spik i form av favoriten 13 Motivated Hanover som har imponerat stort i sina 3 första Sverige starter. Hästen har toppform och möter nu endast ston. Hon blir tyvärr lite för stor favorit(kvällens största) men när man tror hon vinner är det inte mycket att göra än att spika. Bakom är det väldigt glest och vi hittar minus på det flesta som på pappret är värst emot. Skulle du vilja gardera så känns det bästa att ta alla och hoppas på tokskräll.
V86-3: Här tror vi mest på 12 Sem Jafet som visade bra takter i sin årsdebut. Vi kör honom som A hästar och streckar hästarna: 1,2,3,9,11 bakom och känner oss väldigt trygga.
V86-4: Se omgångens mest överstreckade
V86-5: Öppet lopp då vi finner minus på de flesta av de mest betrodda och streckar så många som möjligt och tror på skräll. Bästa skrällbuden tycker vi att hästarna 3 och 6 är.
V86-6: Se omgångens bästa skrällbud
V86-7: Se omgångens bästa spik
V86-8: Öppen avslutning. Mest tror vi på den knappa favoriten, som kanske borde vara klarare favorit, 3 Unite D´Habern som var väldigt bra i sin årsdebut efter tufft lopp. Har dock vilat lite igen efter det vilket gör det lite ovisst. Men känns som klar första häst och vid bra rapporter en tänbar chansspik. Bakom känns det väldigt öppet och vi streckar så mycket vi har råd!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|