Citat:
Ursprungligen postat av HuBBaBuBBa
Skillnaden mellan din telefonnummerUlla och en inbiten travfamiljsspelare är väl ändå inte så stor kunskapsmässigt va?
Det jag menar är att när det skräller i dem större klasserna så är det oftast toppkuskarna som skräller!
Folk verkar ha svårt för att förstå vad jag menar!
Hade du spelat en tusing på Åke som vinnare & plats det här året hade du med all sannolikhet legat plus.
|
Problemet är att du bara tänker i ett steg. Ja det är ofta toppkuskarna som skräller, men det beror på att det mest är toppkuskar med på rikstoton.
En tusing på Åke i år hade kostat 1,5 miljoner. Mellan tummen och pekfingret knappt en miljon tillbaka på det skulle jag tippa på (tänker inte lägga tid på att ta reda på exakta siffror på sånt jag redan vet), du kan ju försöka påvisa en vinst med den strategin...hade man spelat honom bara igår däremot så ja, det hade blivit ett okej plus, men som sagt väldigt sällsynt. Spela under de 25 lopp han körde under sprintermästarhelgen t ex så har du en förlust på 35-40k.
Men grundtanken, att kusken spelar stor roll när man tar hänsyn till ett ekipage chanser är rätt och att även hårt betrodda kuskar ibland blir underspelade. Som Jorma i två lopp igår och Åke i ett (på strecken iallafall, 11ggr i vinnarodds på Nelli Cobell tycker jag nog var underodds).