Ämne: V75 Romme
Visa ett inlägg
Gammal 2012-12-16, 12:08   #205
KP
Sharpest
 
KPs avatar
 
Reg.datum: dec 2009
Ort: Kebnekaise
Inlägg: 5 830
Sharp$: 45592
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Greenstar Visa inlägg
Det som känns knepigast i hela situationen med Bergh är ju helt klart, vilket är inne på liksom Robban själv, är bedömningen som domarna gör vad vad gäller att han INTE vinner loppet utan incidenten (vilken var regelvdrig, inget snack om saken). Hur kan dom göra bedömningen?? Efter hästens makalösa prestation så finns det väl ingen som med 100% säkerhet kan säga att han INTE vinner loppet oavsett? Helt horibelt.

När nu reglementet ser ut som det gör så uppstår sådant här, absolut, men hur skall man ändra reglementet för att få det minst orättvist? (Helt rättvist känns som en utopi). Det intressanta i jämförelse med t.ex. fotboll, tycker jag,är att där kan domaren bli avstängd i efterhand om "övermakten" bland domarkåren anser att felaktiga beslut tagits. Har man ens tanken inom travets väg? Det finns väl en handfull fall bara i år där man skulle önskat att detta skulle kunnat utnyttjats. Allt för sportens trovärdighet.

Någon som sitter inne med lösningen?
Jag tycker en lösning som någon var inne på tidigare här,
https://www.sharps.se/forums/219052-post163.html

Citat:
Ursprungligen postat av BlackCobra Visa inlägg
Varför ger man inte Bergh böter motsvarande förstapriset och behåller ordningsföljden i mål! Då blir hästägare, uppfödare, skötare och spelare nöjda och Bergh gör inte om det där


Tycker låter som en riktigt bra lösning faktiskt.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
BlackCobra (+2)
KP är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat