Visa ett inlägg
Gammal 2013-03-31, 11:10   #154
Arizto
 
Reg.datum: aug 2011
Inlägg: 313
Sharp$: 1138


Stats: - -
ROI: %
Vinstprocent: %

Standard

Tror att Häcken kommer att vara Allsvenskans målgladaste lag. Visst man förlorade Waris,men Nasiru Muhammaed kommer att lyfta sig i år oc kommer säkert dra på sig lika många offsidelöpningar,men gör garanterat en drös mål. . El Kabir är det mycket fokus runt och kommer garanterat göra många mål. Ericsson, Makondele, Williams fyller säkert på med ett gäng utöver framspelningar. Sedan har man även Mika Ojala som inte bör gå mållös under sitt debutår, är inte främmande för att Abdel Bouraima kan göra några fina inhopp under hösten med några mål. Tyckte han såg väldigt allert ut i mötet med ett katastrofallt dåligt Qviding för några veckor sedan. Man har varit med i toppen över målrikaste lag de senaste säsongerna och bör kunna vara med och slåss om detta även i år. Bredden gör att man klarar sig bra vid ev skador, försäljningar etc

Fick 4,5ggr på Unibet att Häcken gör flest mål.

Tog även och spelade Nasiru som vinnare av skytteligan hos Bet365, 34ggr känns väl högt för en spelare med väldigt hög utvecklingspotential.

Håller det med att Häcken öser in mål även i år så tycker jag att 10ggr på att Martin Ericsson vinner assistligan är ett bra odds. Tog denna hos Unibet.
--
Mitt sista spel var bara för lockande för att låta bli, en person gör inte ett lag och 21ggr på att Djurgården åker ur fick en peng. Tycker truppen ser riktigt svag ut på vissa positioner. Givetvis finns det flera lag på pappret som ser svagare ut,men som inte har samma press på att leverera.
Man har 3 tuffa bortamatcher på direkten Helsingborg,Häcken och Elfsborg, förluster där samt kanske poängtapp i någon av hemmamatcherna mot lag de borda vinna mot så blir det en tuff vår.
Arizto är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat