Citat:
Ursprungligen postat av kingofding
Detta är ungefär lika svårt att svara på som att svara på hur du skall spela poker.
Om du bara spelar utstick vilket kan jämföras med att du alltid är all-in med bäst hand, kommer folk sluta ge dig action så även spelbolagen i fallet med att du bara plockar utstick och helt enkelt limitera / stänga av dig då i princip alla spelbolag ogillar spelare som spelar bra spel.
Självklart är det en bra genväg i början då marknaden gör jobbet då dig, ju närmare spelstopp du är ju mer värt är överoddset.
|
Förstår hur du menar med din jämförelse med poker men den stämmer inte. Om en person alltid är all-in med bäst hand så skulle nog i princip alla vilja spela mot denna person.
Så mycket värde som den ger bort i alla andra situationer kommer snabbt äta upp den edge denna person får vid all-in situationer. Dessutom blir ju personen otroligt lättläst.