Så här ser jag på det. Om man aldrig ska ta med ett överspelat ekipage och endast gå efter spelvärde så kan man inte lämna in till många omgångar. Sannolikheten att minst en överspelad vinner på 7 lopp är aldeles för stor för att det ska vara gångbart att bara gå på spelvärde i varje lopp.
Däremot bör man ju se på det totala spelvärdet i en omgång och försöka se vart det går att hitta pengarna även om det finns stora mordvinnare i omgången.
Det måste finnas en verklighet inom streckandet också även fast det kanske speltekniskt inte är korrekt..
På vinnarspel är det självklart viktigare att gå på bra spelobjekt och låta bli att spela i lopp där man ser att storfavoriten är överlägsen om man nu inte sitter på en rulle och kan slänga in 6-7 siffriga belopp
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|