Visa ett inlägg
Gammal 2015-02-07, 14:16   #306
Viroid
 
Viroids avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 2 896
Sharp$: 16080
Standard

Travet måste lära sig att segmentera sina biljettpriser bättre. Eftersom restaurangplatserna säljer slut så snabbt kan man säkert höja priset på dem en del. Men det gäller att skapa alternativ hela vägen nedåt.

Fler sittplatser på "uteservering" vore inte fel. Man kan ta bra betalt för sådana platser.

Man kan också säkert ta 495kr i inträde, om man är garanterad en sittplats där man ser banan och har nära till förtäring och toalett. (När STCC intar Solvalla kostar det 599kr med sittplats under racedagen).

Det är stor rusning till E-läktaren, det borde med andra ord gå att ta bra betalt för att sitta där.

Samtidigt kanske dem som kommer med egen stol och sätter sig på de platser som "blev över" borde kunna få gå in för en hundring. Då har man både optimera intäkterna, men också gett alla chansen att uppleva ett Elitlopp på plats.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling.
Viroid är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat