Har kollat igenom vad som sägs i den tidiga infon och det är en hel del intressant som nog kommer få stor effekt på oddsen i morgon i en del fall.
1
Tänk på att Flemming aviserar en rejäl lättning i balansen på Roxy Hill. Från tunga järnskor till lätta aluminiumskor på framhovarna. Det kommer inte synas i några barfotalistor och inget han talade om i rondenintervjun idag.
Peter U aviserar skor runt om på Kimono Pearl nu vilket är ett klart minus.
2
Stall Tarzan Melander aviserar barfotabalans ffg i år på Screen Height vilket är ett klart plus.
Kuskpluset på Prince Orlando redan nämnt i denna tråd.
3
Står att Finish Brandon gick barfota fram senast, något som också atg live experterna snackade ner oddset på om jag minns rätt, men det ska vara fel i skoinfon. I morgon ska man däremot rycka framskorna.
Den stora snackhästen är gästen från Norge Rocknroll FI. Den ska ha gått barfota fram på slutet i Norge. När den senast startade i Sverige, midsommar i Kalmar i ett ramlopp till V75, var den tvåa och tävlade då barfota runt om. Dock gått mest med skor runt om i Sverige. Tränades tidigare av Jerry Riordan. Återstår att se om den fina segerraden i Norge beror på klenare motstånd där eller att den utvecklats.
Mycket intressant info på Raggamuffin. Barfota runt om för första gången i år och jänkarvagn för andra gången någonsin aviserat.
4
Stall Tarzan Melander aviserar barfota runt om för första gången på länge på Classification och man tror det ska vara ett klart plus.
5
Här aviserar Flemming Jensen rätt radikala förändringar på Star Of Glory. Han ska rycka alla skorna på hästen troligen och dessutom sätta på ett helstängt huvudlag i denna starten.
B Holm aviserar barfota runt om nu på Sugar Di Poggio vilket ska vara ett klart plus.
6
Här är det negativ info på alla Tarzan Melanders hästar
Minst skor bak nu, troligen skor runt om på Rose Hill Dream = jätteminus
Talk The Talk blev det jätteskrik på senast när dom ryckte skorna på den och den blev enormt förbättrad. Enligt vad dom säger nu blir det troligen skor runt om i morgon.
Bear With Me ska troligen också gå med skor, minst bak, som det låter.
Däremot aviserar Pihlström skoryck bak nu på Cherie Sund och det ska vara ett stort plus enligt honom. Satt fast med rubbet sparat när den gick så näst senast.
7
Mest intressant på Remember My Name. Från slem i halsen, öppet huvudlag och skor runt om senast till helstängt huvudlag och barfota runt om i morgon.
Spark Rick ska troligen gå barfota runt om och med bike men tänk på att dom ska köra med öppet huvudlag i årsdebuten och inte med norskgasen den hade vid de ruggiga insatserna i fjor.
Nerone Bigi aviseras det också barfota runt om på ffg på länge.
8
Här surras det också från stall Tarzan Melander. Dom ska rätt länge ha planerat skoryck ffg på Portovenere och som det låter kan det komma i morgon. I så fall blir det stort drag på toton på den och också som det låter chans/risk för att det kommer ge en väldigt stor positiv effekt på hästens insats.
Det viktigaste i morgon således att hålla koll på vad som kommer ut från Stall Tarzan Melander. om det kommer ut någon vettig och trovärdig info i tid. Så är ju inte alltid fallet tyvärr. Det är inte han själv som intervjuats i någon av de tidningar jag läst.
|