Citat:
Ursprungligen postat av olle
Vet inte vad man ska göra riktigt. Jag är tveksam till att man ska lägga in lågklassiga lopp på V75 för det känns viktigt att det är de bästa hästarna som tävlar inom V75.
Frågan är om man inte måste börja fundera på att ändra propositionerna för det kan inte vara en slump nu längre när det bara är ett fåtal lördagar under hela 2015 som det blivit någon utdelning på 5 rätt.
Atg kommer nog inte ändra till två vinstpooler för sanningen är ju att det är spelbolaget som gynnas mest av alla dessa jackpots. Åtminstone till den dagen när spelarna flyr V75 spelet i stora skaror pga att det blir ett rätt värdelöst spel när det blivit så här.
|
Ett guldlopp, två stycken lärlingslopp, ett kallblodslopp och två stycken voltlopp hade gjort susen. Sen får det sista vara vad det vill.
Ett voltlopp på 3140m och ett på 2140m, blanda klasserna lite där och kör bara de klasser vi har idag med silver, brons, klass 1, klass 2 och klass 3 varannan vecka istället för varje vecka. Ena veckan är det tex silver, klass 1 och klass 3. veckan efter är det brons, klass 2 och något mer.
Varför inte ett lärlingshandikapp på ett lopp kanske? Elitkuskarna får sämsta spåren, börja med 8,12,11,7,10,6,9 medans lärlingarna börjar i andra änden, 1,2,3,4,5,9.