Nu blir det lite "off topic", men de är väldigt olika.
Joker används bara till reduceringen, när man är klar med resten.
HPT är mer uppbyggt så att man kan göra själva analysen där.
Jag tycker HPT förlorar på det, då det blir krångligare.
Men HPT har så många funktioner som piskar skiten ur Joker, att det är värt alllt krångel.
Finns bara en sak jag saknar, och det är Jokers mallhantering.
Citat:
Ursprungligen postat av Solo
Förstår dig, känns fel att staten ska gå in och stödja ett program som redan finns.
Jag tror Jokersystemet lever på en trogen kundkrets som lärt sig programvaran. De har inte så hög datavana eller kompetens kring spelteori heller utan det är tryggt och bra. Vilket är lätt att förstå.
Sen ska man inte underskatta att de har ett program som aldrig krånglar, och där man inte behöver fundera kring versioner, beta, osv. En stor del av målgruppen har sjukt låg IT-kompetens.
Sen har de fri marknadsföring i Ronden två gånger/vecka, samt att alla travets profiler i media alltid gör "gratis" reklam.
MEN, jag tror det kommer förändras om/när Joker webb hamnar fel på det. Där har du en stor potential som du borde utnyttja.
Nu vet jag att du utvecklar en webbversion också, men skulle jag vara dig skulle min slogan bygga på: Hos HPT är dina system och ditt resultat hemligt. TIll skillnad från alla webbprogram (pinracer, Joker, ...) sparar vi ingen speldata, vi följer inte hur det går för våra kunder... Varför? -Spelare vill inte att deras system och resultat ska loggas, och användas i tjänster mm. 
|