Citat:
Ursprungligen postat av overpace
Jag har nu läst bokmalens inlägg på nytt. Mitt i all amatörspelarclownssmörja finns det dock en och en halv sanning.
1. Jag passar inte som ansvarig för ett spelbolag. Jag skriver inga böcker om social kompetens. Jag var inte ordningsman i skolan och jag hade inte höga betyg. Däremot hängde jag med dem som hade höga betyg. Jag brukade hjälpa dem med de svåra mattetalen.
I fortsättningen kör jag på i min stil. Ni är inte mina "kunder", men om ni vill får ni vara med på mina system.
Testspelsperioden gav för övrigt över 100 000 i nettovinst.
0,5. Jag har inte lovat stabilitet. Tvärtom har jag uttryckt att jag prövar mig fram. Att höja andelspriset till 1000 kr kan dock anses som inte särskilt juste. Även om jag personligen inte kan tycka att skillnaden mellan 700 kr och 1000 kr borde betyda så mycket, så har jag i alla fall så mycket empatisk förmåga att jag förstår att andra kan tycka det.
Jag sänker andelspriset till 500 kr i alla bolag.    De som trots allt gillade 1000 kr kan köpa två andelar. System med kassa under 10 000 kr lämnas inte in.
Tidig deadline bibehålls däremot och även deltagarkravet varje omgång. Så slipper jag de förbannade jävla bassystemen.
Några medlemmar har lämnat i protest.    Vill ni tillbaka är det bara att anmäla via Hitta Lag.
Viva la revolucion!  
|
Kul att Du kallar mina inlägg för amatörspelarclownssmörja (24 bokstäver). Det gör inget för jag är så nöjd med resultatet.
1. Med lite hjälp passar Du utmärkt som ansvarig för ett spelbolag.
(Jag tillhörde dem med höga betyg och klarade även mina mattetal själv. Skulle dock inte ha Ditt tålamod att analysera V75-spel.)
Ordet "kunder" var inte mitt påfund utan en ren stöld från Sharps. Jag vill dock gärna vara med i fortsättningen också med hänsyn till nuvarande kriterier.
Bra att Du har klara regler nu: Tidig deadline, obligatoriskt deltagande varje spelomgång och att system med för liten spelkassa inte lämnas in.
OBS! En väldigt positiv egenskap hos Dig är att Du har "lyssnat" på inlägg och reaktioner (mina och andras). Att lyssna och vara empatisk är ju en del av social kompetens.