Citat:
Ursprungligen postat av olle
1. Oviken bröt mot gällande lagstiftning om dom tillät folk att ha med egna alkoholhaltiga drycker. Det kanske dom kan göra en gång om året, men de permanenta banorna skulle mista sina alkoholtillstånd på studs om dom tillät det.
2. Att jämföra publiksiffran i Oviken på deras stora dag som dom kraftsamlat för hela året med en saxtisdag på Jägersro är som att jämföra äpplen och päron. Hur stora publiksiffror skulle Oviken haft om dom körde trav där varje vecka ? Norrland är oerhört glest befolkat. Det bor mer människor i Skåne än i hela Norrland. Flera Norrlandsbanor redovisar inte ens några publiksiffror tyvärr, men dom som gör det har väldigt lite publik på vardagstravet. Urbaniseringen har varit enorm. Travkartan ser dock ut som för 30 år sedan. Man borde koncentrera mer av tävlandet till banorna där människorna, kapitalet, hästägare och uppfödning finns och man borde för länge sedan ha minskat antalet tävlingsanläggningar eftersom dom inte behövs i sådan omfattning längre när 99 procent av publiken finns på internet och framför tv apparaterna numera. På 70 talet fanns 100 procent av publiken på banorna.
3. Travanläggningarna i storstäderna måste bli tidsenliga för att ha minsta potential att kunna locka tillbaka publiken till vardagstravet. Det finns det inte pengar till så länge det finns över 30 travbanor som ska ha olika former av bidrag.
|
Om man inte har egen alkoholservering är det fullt i sin ordning att låta folk dricka egen medhavd alkohol, även om man som arrangör av ett evenemang är skyldig att se till att den allmänna ordningen upprätthålls.
I övrigt har du helt rätt i att vardagstrav på året-runt-banorna i Norrland inte heller drar publik, problemet är gemensamt för alla banor runt om i Sverige.
Däremot har du fel om du tror att det blir mer pengar för att man låter grävskoporna rasera vad som en gång byggts upp. Folk kommer inte spela mer och det blir inte fler aktiva eller fler hästägare av det. Det blir heller inte mer publik på Jägersro, Solvalla eller någon annanstans för att man kör fler tävlingar där. Snarare är det tvärtom, det kostar mer pengar att starta upp Solvalla för en tävlingsdag än det kostar att starta upp en liten bana.