Visa ett inlägg
Gammal 2016-01-04, 15:19   #18
SO
 
SOs avatar
 
Reg.datum: okt 2011
Inlägg: 1 808
Sharp$: 3719
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av KonsultTT Visa inlägg
I Aftonbladets tränarintervjuer inför V75 Romme så säger t ex Anders Wallin ang Masai Southwind som vann Avd 4 "Vinner inte!"
Vems fel är det då att man inte streckade hästen ? Jag - som trodde på tränaren, tränaren som inte trodde på sin häst eller kusken som inte visste att tränaren sagt så ?

/ TT
Härligt exempel. Sånt där går jag inte på, möjligen under nybörjaråren. Nu var det illa att jag sprack på Masai, fick 15 sexor och 210 femmor på bolagets utgångssystem, surt eller hur, trots 9000 in. Men jag var på B i nov och såg Masai vara oplacerad på 16.9 och skrev LUS i programmet. Nu påstår någon att det stått någonstans att hästen haft halsproblem ett längre tag. Givetvis undgick det mina ögon.

Det finns hur mycket exempel som helst hur tränare/kuskar lurat spelare. Givetvis har jag tyckt det vara kanon när jag själv ägt hästen och kunna spela in en vacker slant på V5 eller VP. Men det hör inte hemma här. Som jag sa tidigare, "egna ögon" är vinstgivande.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
ExtremtRik (+1), KonsultTT (+5)
SO är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat