Citat:
Ursprungligen postat av Speedyearl
Jag är inget fan av varken Ed You eller OTP men jag tror iaf att OTP vinner detta lopp även om Ed You tar spets..OTP kommer sitta i dödens omgående utan att behöva runda ett gäng hästar.
Ed You är i mina ögon otroligt överskattad. Sen att procenten är helt sjuka är ju en annan historia och en spik på Ed You är ju klart spelvärt men personligen tror jag inte på honom iaf.
Edit: Menar såklart att jag tycker hästen generellt sett är överskattad och inte i just detta lopp.
|
Vet inte riktigt hur högt folk håller honom, men det är möjligt att han är något överskattad. Tror ändå inte det blir lätt för OTP att plocka ner honom från dödens, så jäkla mycket skiljer det nog inte mellan hästarna. Allt beror väl på var Ed You står för dagen, Bergharn låter nöjd som f-n men han ska man aldrig lita på. Vill poängtera att min känsla fortfarande är OTP till ledningen, kollade Ed You lite i arkivet precis och han har varit snabbare ut än vad jag trodde men krävs ändå en del för att ta en längd tre spår utifrån i Gulddivsionen.