Even Elvenes om omgången:
V75-1 är ett försök i bronsdivisionen.
– Här ställer Frode Hamre upp med Royal Ice som är en av stallet starkaste hästar. Han säger också att det här är en av hans bästa chanser på lördag. Jag har stor respekt för Seedorf O.M.F. som jag tycker sett mycket fin ut, särskilt efter att han blev kastrerad. Men det är fördel Norge och Royal Ice.
V75-2 är klass II, den lägsta klassen.
– Oj, oj, oj, vilket öppet lopp. Här kan alla vinna. Det finns flera som har extrem kapacitet men som är vanskliga för spelarna. Till exempel Happy Petter som haft innerspår två gånger och inte kommit till. Han är riktigt bra. El Diablo B.R. var favorit att vinna norska kriteriet i fjol. Nu sist var han på väg mot segar trots en resa i spåren men galopperade i sista sväng,. Detta är två klasshästar!
V75-3 är Östfoldpokalen för kallblodshästar.
– En som inte fått ut fullt betalt för sin kapacitet är Fjord Jerven. Detta helt enkelt för är han tillhör samma kull som Lannem Silje. Han är tvåa i den årgången. Han har utvecklats i vinter och för mig är han klar favorit. En som är stark som brännvin är Moe Svarten och han räknas också tidigt. Även Myr Faksen som besegrade Tekno Odin på Bergsåker 30 januari bör nämnas.
V75-4 är silverdivisonen och hästarna strax under de bästa.
– Det här är också ett mycket öppet lopp med flera hästar som är på väg mot norska eliten. Choco Sun är mitt förstaval, hästen är kvick ut, har en toppkusk i Erik Adielsson och kanske kan han ta ledningen. Rafolo och Chatain är inte heller så tokiga av de norska hästarna.
V75-5 är ett stolopp med 15 hästar.
– Jag spikar Denise F.Boko som jag vet har styrka och en häst på väg upp i form. Hon har nytta av Momakens extremt långa upplopp. Det är sex meter längre än Axevallas som ju är det längsta i Sverige. Denise F.Boko är mitt förslag till spik.
V75-6 är Steinlagers Äreslopp och omgångens sportsliga höjdpunkt med hästar från högsta klassen. En kvartsmiljon norska kronor väntar vinnaren. – Här gör världsmästaren Papagayo E. årsdebut. Han har sett mycket fin ut i träningen och han är väl förberedd. Läget är inte så tokigt trots allt för han har sin styrka och sin extrema vilja som bästa vapen. En solklar favorit för mig. Detta är en stjärna. Norges startsnabbaste häst är med i loppet och Punk såg fin ut i årsdebuten. Jag vet även att Frode Hamre är imponerad av Ivar Sånna i träningen, han är minst sagt begeistrad av hästen. som jag ser det är det här loppet starten för en ny toppsäsong för eliten i Norden.
V75-7 är ett försök i klass I.
– Det ser mycket öppet ut och jag tycker att det är många med vinstchans. Jag tycker det är intressant att den gamle rikshästen Conrads Wilhelm startar. Han visade sig i fjol att det är en klasshäst. Inget skulle glädja mig mer än att Årjäng får med sig en V75-seger. Vi är ändå grannar och har travet gemensamt historiskt, säger Even Elvenes.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: Mikko (+10), chime77 (+5)
|