Citat:
Ursprungligen postat av Slurf
Det blir extra viktigt med stegvisa förändringar av rullen när den minskar i storlek. Skall du vänta på att rullen halveras innan du halverar ditt unitvärde? Ditt MM riskerar ju att bli väldigt dåligt.
|
Du kan inte ha för korta steg nedåt heller. Tänk dig att du har 100 units och bestämmer dig för att sänka insatserna om man kassan ramlar ner på 90 units eller där under. Om du då från början har 100 units och spelar och förlorar 10 spel och units på rad kommer du att hamna på 90 units och därefter spela 0,9 units på varje spel. Tänk dig då att nästkommande 10 spel sitter med samma odds som de 10 föregående. Då kommer du att ligga back för att du har spelat en mindre summa. Det får alltså inte ta längre tid att fixa till problemen än vad det tog att orsaka dom vilket det gör om du ändrar dina units nedåt för tidigt.
Så egentligen borde man aldrig sänka sina insatser när man väl har höjt dom. Men med tanke på vad vi vet om varians, formsvackor, dåliga spel etc. så ska vi ändå göra det. Samtidigt ska man då titta igenom i boken om vad som har gått fel och försöka leta orsaker till det.