Citat:
Ursprungligen postat av Viroid
Vad som kom först av hönan eller ägget går kanske inte att reda ut i just den här frågan. Jag ser ett problem med att så få i Norrland vill satsa på unghästar. Samtidigt ser jag inga möjligheter att göra det heller, som det ser ut idag. Det kan bli lite mer incitament när prispengarna 2018 höjs till minst 50.000kr i treåringsloppen även i Norrland. För det är naturligtvis så att Norrland måste dra sitt strå till stacken också när det gäller att fylla på med hästar nerifrån.
Om man inte är med och förnyar hästkollektivet kommer det att bli brutala skillnader över var pokalårspengarna hamnar. Det körs väldigt få treåringslopp i Norrland, så det mesta hamnar på banorna söderöver. Det är en rimlig fördelning om det inte finns några treåringar i Norrland, så lösningen är att man börjar köpa på sig unghästar nu istället för någon som "tävlat klart" i söder. Det är något som "travfolket" i norr måste förstå.
|
MItt minne brukar inte svika, men det skrevs ju en del (i våras eller höstas?) om att Jägersro inte kunde fylla ett treårslopp, medan man i norrland (Bollnäs eller Hagmyren?) tvingades dela loppet.
För länge sedan var ju problemet ett annat, norrlands banor var inte så bra under vintern (november-april-maj). Minns Berth Johansons smarta drag.
Bra att norrlabds tränare plockar ut 3-åringarna redan i mars. Jag väntar oftast till början av juni för då har dom andra kört sönder sina redan!)