Visa ett inlägg
Gammal 2016-07-24, 11:54   #14
Shooter
 
Shooters avatar
 
Reg.datum: okt 2011
Inlägg: 23 059
Sharp$: 39751
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Shizznit Visa inlägg
Jag skulle aldrig spika en häst som knappt kom i mål senast. Både för vad det kan säga i formväg, eventuella effekter på hästens psyke och för vad de övriga kuskarna måste ha sett. Jag tror inte de kommer vara rädd för den idag, snarare villiga att utmana. Dessutom, Kenneth Haugstad bakom en megafavorit - det leder alltid till övertro på egen förmåga. Alla mina signaler säger stopp!

Windy ways? Trots procenten (och att en favorithäst är med i loppet, Alvena Take It) övervägde jag att spika. Sedan drog jag mig till minnes att någon i lajven igår flaggade för osäkerheter kring stallform/eventuell sjukdom eller liknande när de pratade om Call Me Keeper. Det var inga fakta, bara en känsla från någon. Det gör att jag känner att jag måste tänka ytterligare ett varv här.
Det är just därför jag funderar på att spika den, för att folk garderar eller rent av tar bort den. Idag tror jag inte den körs i spets, utan går på speed. En gång är ingen gång sägs det och två raka före dess mot dessa hästar. Jag tror dessutom att den kommer falla mer i spelprocent fram till start. Men först vill jag se om man kan få någon värmning på den. Hon får dock inte köras invändigt, för i så fall så måste jag gardera.

Senast redigerad av Shooter den 2016-07-24 klockan 11:56.
Shooter är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat