Visa ett inlägg
Gammal 2017-01-06, 03:14   #1015
sskssk
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 1 320
Sharp$: 1282
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Wagner Visa inlägg
Ska va för din skull då, så många andra läser inte tråden.

Det var kring 1990 typ. Fick ett brev att jag torskat för gångfylla (LOB). På den tiden blev man kallad till socialen för kvartssamtal, så kanske det är fortfarande?

Hur mycket dricker du?
- en kvarting var fjortonde dag.
Hur kunde det gå så här?
- Magsjuk. Bråkat med kärringen, så det blev en extra grogg. Ja lite bullshit helt enkelt.

Var bara ett problem. Jag hade inte torskat dit den aktuella helgen. Visst kan man ha lucka men 6 timmar på gröna bädden glömmer man inte bort. Säkert brorsan som uppgett mitt namn tänkte jag och cyklade ner till station för att reda ut saken.

Klev fram till receptionen, förklarade mitt ärende och att jag bestred aktuell inkvartering. En djup suck så gick han och hämtade pärmen, eller om det fanns data redan då? Jo jag hade blivit upplockad på Drottninggatan då jag gick och vinglade på vägen och sen hemskjutsad.

Vadå hemskjutsad, så jag var aldrig inlagd? Hade jag inte varit då men det räknades ändå som LOB och man fick sin sedvanliga prick i registret. Att jag åkte hem i baksätet på en polisbil och inte i en taxi (5 minuters resa) kan man däremot inte förväntas hålla reda på.
Lite komiskt det där med att bli kallad till socialen, har rätt många i min omgivning som har fått åka dit och göra "avbön"

Själv har jag varit sjukt otursförföljd och åkt på att, sova över ett par timmar på station

Blivit avlägsnad in till station och fått lämna redogörelse (då hotade polisen med drogtest då dom inte tyckte min berusningsgrad stämde överens med 4öl på 10timmar som jag hävdade)

Vid två olika tillfällen haft oturen att var på fel plats vid fel tidpunkt och blivit kvarhållen, fått ansikte och händer fotograferade, dock sluppit åka in till station dom gångerna.

Men ALDRIG hört ett pip ifrån soc
sskssk är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat