Citat:
Ursprungligen postat av biddybye
mmm men det hörde ju ihop med det jag skrev att jag förstod.
det blir ju ett problem om alla gör det, och det blir lite orättvist.
Jag förstår problematiken, men det finns ju lösningar så länge vi spelare är patriotiska och spelar på atg. Men det är ju det här att man är sig själv närmst.
Skulle vi stå enade och fortsätta spela på atg, det hade kommit in nya miljoner på spelet, då hade staten kunnat skjuta till en peng i kompensation för ökade intäkter, det borde ju inte vara så svårt och lägga fram som argument.
Sen är det ju det där att miljonerna försvinner utomlands, spenderas i andra länder, det är ju svårt för en politiker att jobba emot det, när vi är beroende av dom. Men det är ju upp till oss spelare att ändra på det.
|
Det är ett problem redan när ett fåtal får möjlighet att göra det.
Om de dessutom är tillräckligt skickliga och kan satsa, med normalspelarens mått, astronomiska summor så urholkas spelets integritet.