Citat:
Ursprungligen postat av Cyran
Ok, är bara trött på rad snacket och hur folk vill göra sig smarta med sina teoretiska kunskaper. Jag har inget intresse av att skaffa mig den kunskapen som Strappa eller andra besitter. Jag är en vinnare och är endast intresserad av att hitta vinnarna oavsett spelform..
Jag lägger inte en sekunds tanke på sannolikheten att min rad går in eller annat bullshit. Jag hittar spikarna med högst segerchans sen kör jag ett par starka lås och garderar de loppen som är jämna/svåra och där det finns bra outsiders.
Skulle jag förlita mig på magkänslan och spika outsiders skulle jag lika gärna kunna spela lotto. Spelar man på det sättet kan det ta ÅR innan det blir 8 rätt på kupongen. Hellre mindre och mer regelbundna vinster!
Roliga med V86 är att chansen till de stora pengarna finns även om man kör på min strategi.
|
Om du är en vinnande spelare så gör du rätt intuitivt, vare sig du vill det eller inte.
Om du har vunnit hittills utan att göra rätt intuitivt, så har du haft tur.
Något som dock verkar vara djupt rotat hos travspelare är att de olika spelformerna går ut på att få "alla rätt" utan att ta hänsyn till vad utdelningen på ens spel kommer att bli. Dvs "utdelningen kan man inte påverka".
Ett perfekt exempel på detta är det som en del skrev om senaste V75-utdelningen. "Blev 100 lax i utdelning trots att OTP vann." Det "odds" man fick från potten på den raden var bedrövligt. 100 lax är såklart mycket pengar. Men långsiktigt sett så var det en katastrof-utdelning som inte ens är i närheten att räcka till "i längden".