Citat:
Ursprungligen postat av hatten1
Det blir tungt att slå spelskatten på 35% och därefter ytterligare en beskattning på insatsen a 10% , håller med.
Jag har avsagt mig tillsammansbolag fram tills de tillåter joker, samt fullständigt fri prissättning, dvs man kan ta 5%-nuvarande maxbelopp.
Jag har haft bolag rullande i 20års tid, aldrig tagit en krona i avgift.
Inte vid vinst, ej heller för arbete eller en jokeruppdateringar osv.
Men 5% kan jag tycka är kosher , för det var ungefär kostnaden som man fick när man spelade genom ombud i olika former, inkl övriga kostn som nämns, men 10% är för högt, alltför högt.
|
Avgiftsnivån går att konfigurera redan idag ( har så varit från dag 1 ). Det är ombuden själva som lagt sig på den nivå där de ligger.
Jag minns inte vad lägsta möjliga är. Men det är ca 2-4% som lägst. Så om ett ombud vill lägga sig på 5% idag så är det bara att göra det.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|