Visa ett inlägg
Gammal 2017-11-26, 00:40   #142
pistje
 
Reg.datum: nov 2014
Inlägg: 22
Sharp$: 522
Standard

Hej! Har sjuk respekt för alla här!
Solvalla är som en hemmabana för mig trots att jag är från dalarna men boeni Sumpan, satt inne i startbilen idag när gulddivisionen startade och såg verkligen att 40m från att bilen släppte att Västerbo förlorar inte idag. Heder till er som ser sådant på värmning, eller ännu värre, starten innan.
Men när jag stod vid kanten i första sväng då Cyber Lane hade gått drygt ett varv i dödens, jag hörde flåset, såg stegen, såg ögonen/öronen på hästen, fick jag rysningar. När dem väl kom runt igen med ca 400 kvar och JH ökade tempot, det var bland det häftigaste jag sett live i ett travlopp. Kanske mest för att jag trodde att en hård dödens, hästen (enligt JU) bara var 4/5 och jag var säker på att han var slagen efter det jobb den lagt ner men ändå accelererade. Trodde makethemark(även om det såg svårt ut på förhand) skulle vinna när jag såg han kliva ut i tredje med rappa steg.
Jag som oftast kollar på tv hemma i soffan, Ni som oftast kollar travet hemma i soffan, åk till banan när det sker nära Er. Varit där vartenda elitlopp sedan 2009 (förutom i år då mon dotter föddes 28e maj), inte missat många breederskval osv. Men nu, med två vinare i mig och reflekterar över dagen, så får jag rysningar, tack vare en blick, Cyber Lanes på upploppet!!
Kuriosa; spikade Västerbo och Cyber idag men fick bara 4 rätt på 47k, trav är så sjukt häftigt! Tack och hej, nästa tjej!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Torstens (+2), mackpeter (+2)

Senast redigerad av pistje den 2017-11-26 klockan 00:55.
pistje är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat