Dagens drag på V64 Bro Park
V64 avd6) 4 Gemstone
Gemstone var vid lunchtid 9% men har hittils klättrat till 15% . Allt under 45% på den är ett fynd!
Varför?
Jo det ska förklaras nu :-)
Det händer mycket mellan 2 & 3 årssäsongen med galoppörerna. Gemstone var ute 29/4 på jägersro och visade att han skall räknas i alla sammanhang under treårssäsongen. Han fullständigt lekte med motståndet!
Vilka Slog han 29/4?
2:a i mål - 5 längder slagen var Goodeye som vann statren efter och slog bl.a Madeleine Smiths Jättelöfte Frans ( som vann med HELA upplopped i onsdags)
3:a i mål - 11 längder slagen var Sea Lieutenant som i också vann sisn nästa start - 150k i förstapris och bland de slagna var favoriten som har formtal 84!
4:a i mål - 13 längder slagen var Fasy and Furious som i sin nästa start vann ett lopp på övrevoll med 100k norska i första pris i det slagna fältet var det massor av hästar med formtal 74-77
Så om man leker "vem som slog vem leken " kommer man som jag fram till att Gemstone borde ha 80 minst i formtal och vara favorit i sista avdelningen!
Dagens drag och jag spikar på allt