Visa ett inlägg
Gammal 2018-08-31, 22:38   #11
oggeb
 
Reg.datum: jan 2011
Ort: Stockholm
Inlägg: 1 884
Sharp$: 6564

2018
Stats: 30 - 35 - 0
ROI: 110.85%
Vinstprocent: 46.15%

Standard

Citat:
Ursprungligen postat av DavidP Visa inlägg
Ger bra sharps för statistikbloggen
Skicka inga Sharps. Dem är meningslösa.

Statistik Jens

Det är tradition att Jägersro arrangerar V75 dagen innan Derbyt. Så här har det gått tidigare:
2005 1 favorit 1 skräll 1,1 milj kr (3)
2006* 5 favoriter 0 skrällar 3 000 kr (4)
2007* 1 favorit 1 skräll 1,0 milj kr (2)
2008 2 favoriter 1 skräll 12 000 kr (2)
2009* 1 favorit 2 skrällar 1,4 milj kr (3)
2010 1 favorit 4 skrällar JACKPOT (0)
2011 2 favoriter 3 skrällar 2,8 milj kr (2)
2012 2 favoriter 2 skrällar 115 000 kr (5)
2013 4 favoriter 0 skrällar 400 kr (3)
2014* 3 favoriter 0 skrällar 2 000 kr (3)
2015 2 favoriter 1 skräll 101 000 kr (5)
2016 1 favorit 4 skrällar 3,6 miljoner (3)
2017 4 favoriter 3 skrällar 475 000 kr (4)
*) Jackpotförstärkt omgång

Tabellen visar de år Jägersro tävlat med vinklad startbilsvinge. En sammanfattning:
• 32 procent favoritsegrar (29/91) – under genomsnittet
• 24 procent skrällar (22/91) – genomsnittligt
• 43 procent spetssegrar (39/91) – normalt, men lågt för att vara Jägersro
• 474 625 kronor i medianutdelning – högt över snittet


V75-1: Stolopp, ett tillägg, medeldistans
Förutsättningarna innebär normalt stor skrällrisk, men det här blev ett dåligt och ojämnt lopp, inte ens fullt anmält. Det går ett likadant, men mycket jämnare och med 15 hästar, bara någon halvtimme tidigare som V4-4. Varför lade man inte in det istället?

Några deltagare hör inte hemma på V75, loppet är inte aktuellt som helgarderingsobjekt. Tipset går till bästa hästen 8 Julia Pellini.

Spelfaktorn är det tal man kan multiplicera spelprocenten med för att få fram segerchansen. För en Jepson-favorit lyder detta tal 1,18.



V75-2: Klass II, autostart, kort distans. Struken: 11
Under fredagmorgonen publicerade jag spårstatistik för sådana här lopp på Twitter (@StatistikJens).
Spår betyder mest i kortlopp och skillnaderna syns bäst över 1640a. Jämfört med vanlig vinge, är det de innersta spåren 1-2 som gynnas mest.
Av de 180 lopp som avgjorts med förutsättningarna sedan vinklad vinge infördes 2005 har 23 vunnits från innerspåret. Det är den näst bästa noteringen: Från spår 2 har 26 segrar tagits. De normalt bästa spåren, 4-5, uppvisar 21 segrar vardera.
Från spår 8 har två lopp vunnits. TVÅ.

1 Rajah Silvio blir stor favorit, omgångens näst största. Han förväntas hålla upp ledningen, och det har blivit enklare med vinklad vinge, då de som annars spetsar oftast (4-5) inte kommer iväg lika bra. Häst och stall är i form: Rätt favorit.

Spelfaktorn för Björn Goop lyder 1,05.



V75-3: Guld 8-hästarslopp, autostart, kort distans
8 Cyber Lane blir omgångens största favorit. Senast blev han ”bara” trea efter en utvändig löpning, men då var det medeldistans. Inte ens Readly Express vinner då. Över kort distans behöver man fortfarande vara bättre än motståndarna för att segra utvändigt, men inte lika mycket. Ganska många bra hästar klarar av det. Dödenshästen segrar mycket oftare över 1640 än över längre distanser. CL ses med bättre chans än den Readly hade i lördags. Det finns dock minus: Senast mötte han bara jämnåriga, nu är det ”riktiga” Guld. Och nu ska han gå med skor. Och det har inte gått så bra för JU på V75 i år.

3 Dante Boko blev ”bara” fyra från ledningen senast, men mötte ju Propulsion & co. Kommer favoriten bort blir det här loppet vansinnigt enkelt.

Spelfaktorn för Johan Untersteiner lyder 0,81. I år har han vunnit med en av tio V75-favoriter.



V75-4: Fyraåringslopp, ett tillägg, lång distans
Tränares tonfall är normalt inte en faktor det tas mycket hänsyn till i en statistikanalys. Men den här gången så! Peter Untersteiner låter väldigt, väldigt nöjd med 4 Vinci Power som gör första starten i hans regi. Olika människor bedöms olika, och för PU är förtroendet högt!
Det behövs inte jättemycket för att Vinci Power ska vara huvudet högre än de andra i det här gänget. Han ses som ett spikbud i ett lopp som annars kräver bred gardering.

Normalt går man på ”ögat bokar örat”. 15 Vincent As (5,8 procent) borde då vara favorit.

Spelfaktorn för Christoffer Eriksson lyder 0,69. I år har han vunnit med en av elva V75-favoriter.



V75-5: Klass I, autostart, medeldistans
Den prestation 5 Gustafson svarade för senast borde göra honom till stor favorit i det här loppet. 7 Heart of Steel slutade ”en mil” bakom och har nu mycket sämre läge. Ändå är de jämnspelade! Spelare är patrioter…

Utländska hästar underspelas konsekvent. Femtehandaren 1 Prince of Persia är förstås svårbedömd i sin sverigedebut men startar från det spår som gynnas mest utav Jägersros vinklade vinge. Chansen är säkert bättre än spelprocenten säger.

3 Can Lane är i skrivande stund favorit, men det lär ändras då de bäst pålästa spelarna klivit in. Det var ett enkelt lopp senast, och trots de pengarna är han fattigast i det här fältet. Flera av motståndarna är för bra. Utöver de nämnda bör även 4 Luxury Brodde och 12 The Real Star sluta före i mål.

Top 7 gav i lördags för sjätte gången (av 155: 3,9 procent) miljonutdelning. Då hade jag rätt sju hästar, men i fel ordning. Det är ett svårt spel: Att spela sju hästar runtom kostar 20 160 kronor. Man kan säkert ändå göra bra pengar, då ”inga andra” seriösa spelare ägnar sig åt spelformen och man ibland vinner stort. Konkurrensen består av Harry Boy och återbäringen till spelarna når inte sällan över 100 procent. I lördags blev den 133,4.
De tio senaste omgångarna har tillsammans omsatt 10,86 miljoner. Vid tre av omgångarna har någon lyckats få sju rätt.



V75-6: Brons, autostart, medeldistans
ATG har lyckats väl med att placera de öppnaste loppen sist, inom Dagens Dubbel. Man behöver knappast misströsta om värdet är lågt efter fem avdelningar. Personligen gillar jag omgångar där det är motiverat att gardera mest mot slutet. Då finns i regel potential till miljonvinst, och även om man vinner en mindre summa har man fått spänning att minnas i alla fall.

Jag bedömer att 8 Arsenal (7,2 procent) är bästa hästen, men läget är hopplöst med vinklad vinge. Jag provar att helgardera. Till och med sistarankade 9 Twin’s Zindy (0,36 procent) skulle kunna vinna efter en invändig smygare och perfekt lucka till slut. Sådant passar speciellt ston och det är lite läge för det nu.

Marc Elias har vunnit med två av fem V75-favoriter.



V75-7: Silver, autostart, medeldistans
Omgångens näst öppnaste lopp avslutar. 11 Antonio Trot vann V75 mot samma konkurrens från samma spår senast – men då var det kort distans. 2140 nu lär innebära bättre chans. Han får tipset.
12 Linus Boy vann V75 näst sist under identiska förutsättningar: Silver, 12/2140a och vinklad vinge. Toppkusk i sulkyn och ändå borttappad till 6,6 procent.
Att de två bästa har bakspår öppnar förstås upp loppet. Jag har svårt att tro att 4, 6, 8 eller 10 vinner men har råd att helgardera igen.



Mitt spel
De fem första loppen vanns från ledningen. Dessa vinnare hade jag. De två sista vanns från rygg ledaren. Trots nio streck bommade jag Knifetown Winner i den sjätte avdelningen.
Lördagen på Bergsåker gav i alla fall en påminnelse om vad invändiga löpningar betyder - speciellt i en omgång med tre lopp över 2640a. Nya tag!

8 Julia Pellini
1, 4
8, 3
4 Vinci Power
5, 1
Alla
Alla
576 kronor
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Grant (+1), Saeljarsnoken (+5), Isaksson (+1), Grovport (+1)
oggeb är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat