V75 Köpenhamn 12 maj
Grymt fina lopp på Lunden. En sådan här dag förtjänar till skillnad från många extra V75or i framförallt Norge V75 status. Klass 2 försöket är nog det bästa som någonsin körts åtminstone om man tittar på hästarnas resultatrader. 42 vinster har de 12 hästarna i sina 5 senaste starter. 42 vinster på 60 starter alltså.
Det blir ju dock lite lotto av det spelmässigt med väldigt många svårbedömda hästar och skoinfon håller väl samma usla klass i Danmark som i Norge. Men sporten gör det väl värt att titta även om man inte deltar i svenska atgs V75 spel. Sen när det är grymt fina lopp innan V75 så väljer atg att lägga lunch V4 på Göteborgs galopp. Man slutar aldrig förvånas. Hur många mediokra norska V4or i Norge har inte fått fullt fokus i tv och atg live under deras extra V75or?
V75-1
Här blir väl med all rätt Goldy Stardust favorit. Vann detta lopp i fjor mot ungefär samma hästar.
Commit Boom Bay gick med skor senast på Åby. Gjorde ett kanonlopp. Nu bike och barfota runt om aviserat.
Bikini barfota runt om sist. Aviserat skor nu.
Mulligan en kanonfin häst . Räckte inte mot Goldy Stardust i fjor men ett lopp i kroppen nu och jänkarvagn och Uhreberg ska nu plocka av alla skorna.
V75-2
Västerboonthenews verkar bli favorit . Kan bli spets och slut men när tränaren säger att den måste gå med bakskor nu blir man lite tveksam.
Bäst info på Flemmings Slide so Easy. Skor runt om sist men nu ska han enligt tidiga infon plocka av alla fyra skor. Samma förövrigt på hans andra häst Offshore Man.
V75-3
Detta är ett oerhört svåranalyserat lopp där många streck krävs för att vara säker.
Casino Gardenia ska ha gjort ett mycket bra lopp sist i Skive. Tvåa med en nos bakom Tsunami Diamant som är med i dagens huvudlopp.
Close To Heaven barfota bak sist. Nu aviseras det skor runt om.
Chock Nock skor runt om sist. Nu aviseras det barfota bak.
Strecka på.
V75-4
Detta ska ju egentligen Mister F Daag bara vinna men att spika en favorit som årsdebuterar i maj blir ju väldigt mycket gissa. I raden finns en vinst i tyska derbyt och två kanoninsatser i Orsi Magnelli. Slog bl a Zelig Kronos och Zeus Bi i försöket där. Ej startsnabb dock och ska gå med skor. Vet inte just nu om den tävlat barfota innan.
Smokin Joe ska gå med bike igen.
V75-5
Heart Of Steel jättefavorit och låter bara bra från Untersteiner stallet. Dock var den inte alls bra senast. Näst senast i Karlstad imponerade den däremot stort.
Bali barfota rumt om nu. Ska ha gått med skor senast.
Vad kan Gustafsson? Svår att sätta in.
V75-6
Man får ju nästan feelingen att JU ska fixa en elitloppsplats här när han ska rycka alla skor på Cyber Lane och köra med helstängt huvudlag ffg. Blir garanterat inte lätt att slå då.
Makethemark imponerade stort i årsdebuten och nu ska man plocka av alla skorna.
V75-7
Vilket race.
Mest intesssant info på Flemmings Belladore. Vilken rad och nu ska han rycka alla skor på den. Tror det är första gången.
Men det är många otroligt fina hästar för klassen som kan vinna detta.
|