Visa ett inlägg
Gammal 2019-06-24, 00:57   #141
ab5
 
Reg.datum: feb 2010
Inlägg: 317
Sharp$: 1262
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Fulsprit Visa inlägg
Tyvärr, rena rama galematiasen!Hur vet man när det är "rätt läge"? Det kan ha varit igår, idag eller aldrig då man aldrig har facit i hand, före loppen/omgångarna! Om man hela tiden tror att man skall kunna få "rätt" spelutdelning/spelvärde för varenda penning som du väljer att satsa, så blir det omöjligt och bara onödigt att satsa. Ibland är du rätt på det, ibland är du fel på det - ABSOLUT inget du kan veta på förhand, eller hur? Beror självklart på om du spelar för de små, eller de stora penningarna, men att påstå, före facit, att man tror sig veta att denna omgång är bättre än de andra är oftast nys - för när blir det ensamma vinnare? Jo, när skrällarna kommer där man minst anar det!


Du säger dig vara en småspelare och då gå in enbart ett fåtal gånger per år blir ju ett lotteri då du skall ha hittat rätt på raden och även rätt utdelning... Jag spelar dessutom för spänningens skull - inte bara för att bli miljonär. Vi har olika infallsvinklar där.

En omgång som är "rätt" är enkom den där du sätter sjuan - alla andra är loser-omgångar! Beror endast på var du sätter ribban - om du nu är en "småspelare" så kan du inte alltid gå för miljonvinsten - särskilt inte på ett fåtal omgångar per år! Vad är oddsen för att du spelr "rätt" omgång för små summor just de gånger när spelvärdet är det "rätta"?
Klart du på förhand kan veta om det är en bra omgång. Det är ju på förhand man bedömer omgången. Det är rätt läge när du hittar tillräckligt många hästar som du på förhand anser har större vinstchans än sin spelprocent. Då kan man spela spelvärda rader. Sen ska omgången ogärna vara av en karaktär där man riskerar jackpott.

Bara för att en häst inte vinner behöver det inte vara ett dåligt spel. Att Velten Versailöes nu i efterhand nämns som "omgångens bästa spik" blir ju bara löjligt.
48%, 2.56 i vinnarodds, inte startat på evigheter, få lopp, bakspår m.m. känns väl på förhand inte som en jättespelvärd spik.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Gotland (+5)
ab5 är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat