Citat:
Ursprungligen postat av Wiggy66
Gigantisk skan....sakta i backarna....nummer 1 så tror jag till 100% på att ingen i Daniel Redèns närhet visste om detta, han själv, veterinärer, ägare, anställda, name it. Att det har funnits rykten om det i förbundets närhet det däremot är sjukt på en nivå som inte går att förklara. Det stora i det hela är att hästen tävlar och försöker vinna Elitloppet 4 ggr utan att lyckas, när han sedan lyckas i ett startfält som inte kan anses som annat än ett B-lopp (ja ett b.lopp, titta på vad hästen mött tidigare genom åren) så kommer dessa uppgifter fram och dessutom från Norge där tvåan Cokstile tidigare ägts och tränats. Glöm bort slump faktorn i detta. Någon eller några vill ha Cokstile som etta i loppet och då kommer detta. Hade man inom förbundet inte känt till rykten om detta som man nu gjort utan att ens Redèn gjort det så visst, tar man nu bort segern från hästen så kan man lägga ner hela förbundet direkt. Dom har agerat fel och det ska varken häst, tränare, ägare eller någon annan lida för. Inte heller Svensk travsport som däremot kommer få lida för deras slappa agerande. Eller ska vi säga saknad av kompetens, från nya VD`n och nedåt. Att Daniel Redèn nu ska stå med hundhuvudet är en skam för hela det Svenska travförbundet och endast deras att bära.
|
"Hade man inom förbundet inte känt till rykten om detta som man nu gjort utan att ens Redèn gjort det så visst, tar man nu bort segern från hästen så kan man lägga ner hela förbundet direkt. Dom har agerat fel och det ska varken häst, tränare, ägare eller någon annan lida för. Inte heller Svensk travsport som däremot kommer få lida för deras slappa agerande".
Läst det här flera ggr men blir inte klok på vart du landar? Har bara ST skulden eller både ST och Reden? Vem ska fällas, vem - om någon - ska gå fri?