Ämne: Domartabbar
Visa ett inlägg
Gammal 2020-07-03, 16:54   #59
Viroid
 
Viroids avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 2 896
Sharp$: 16080
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Efterhandaren Visa inlägg
Mina vänner det går aldrig att få millimeter rättvisa i domslut där det gäller bedömningar oavsett sport. Hockey, Fotboll, Handboll och övriga lagsporter i allmänhet . Trav i synnerhet. Gymnastik, backhoppning och simhopp är ju i min värld ex. på tveksamma bedömnings sporter.
Hands, offside, straff, utvisning etc. kommer alltid att diskuteras. Trav är ju lite annorlunda där bestraffningen ofta är så konkret. Tex diskning av vinnaren. Spelare och hästägare drabbas hårt ekonomiskt. I övriga sporter är bestraffningen inte så resultat anpassad. Ok en straff i slutsekunderna kan oxå betyda mycket.
Total rättvisa går aldrig att få, där är vi helt överens. Men att hästägare och aktiva drabbas hårdare i travet håller jag inte med om. För varje diskad häst finns det ett helt startfält som flyttas uppåt och får sin berättigade del av priskakan, för att man inte bröt mot reglerna.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
abborre (+5)
Viroid är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat