Jag gjorde lite statistik på det där, underlaget är 42100 lopp.
I genomsnitt lägger streckspelarna 0,43%-enheter mer av sina insatser på rätt vinnare jämfört med vinnarspelarna (som det ser ut så gör de sammanslagna poolerna att vinnarspelarna lägger lite mindre på rätt häst än tidigare, men statistiken ännu lite osäker).
Streckspelare underskattar ofta hästar med på förhand låg vinstchans, och överskattar den för hästar med på förhand högre vinstchans. Brytpunkten går strax under 10%.
Vinnarspelare gör ungefär tvärtemot. De överskattar vinstchansen hos hästar med på förhand låg vinstchans, men underskattar de betroddas chanser. Ungefär samma brytpunkt. Kanske är det roligare att spela en 15-oddsare än en som ger 1,50?
Det varierar dock stort mellan varje lopp, och en faktor som gör en del av vinnarspelarnas sämre spel är att vissa "skrik-hästar" får väldigt mycket vinnarspel på sig och inte alls infriar enligt den nivå som spelarna bedömer vinstchansen. Som spelare gör man nog klokast i att profitera på dem genom att spela emot. ATG Live och deras förutsägelser skulle kunna vara en källa för impulsiva vinnarspel.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling.
|