Citat:
Ursprungligen postat av Strappa71
Förväntat värde inkl JP-pengarna och med aktuell fördelning av V6-valet var ca 27k. Så 19k är rejält underbetalt. Helt korrekt.
Däremot är det alltid lurigt att bedöma just V64. Man vet ju väldigt lite om hur insatsfördelningen ser ut på V64 vs V6.
Det är ju t o m så att V6%en är medräknad när man försöker bedöma utdelningen på 5 & 4 rätt. Och det ställer ju till det en hel del.
Jag försökte få ATG att visa upp en uppdelad V64% beroende på vilket val spelarna har gjort. Men det vågar de inte. De är rädda för att inte kunna förklara det.
De vill nog helst inte att någon ska kunna räkna på något alls om de fick välja själva.
|
Jag hade ju iofs inte haft något emot en helt mörk pott där man inte hade en susning om var pengarna låg. Det blir mer upp till mig att beräkna och chansa etc. Nu är det ju så sönderspelat så det är snart dags att hoppa av tåget när det inte är superduperomgångar.
DD i dag ger också väldigt lite. Det värsta är ju att det är x antal robotar som matats med procentchanser och när det är någon minut kvar till inlämning på DD så samlar dessa upp allt i ett enda stort nät. Drop från 80 till 35 är inte ovanligt på DD och då pratar vi sista två minuterna t ex!
Nej, av den här anledningen hade jag gärna sett att allt var dolt! Jag ser ju dock värdet av informationen men med tanke på att det är sönderspelat så vad är den informationen värd? Nu måste man ju nästan spela mot sin egen logik och vänta på de dagar det smäller och ger minst 200 000 - i övrigt är det väl knappt lönt?