Fredags stänkare
Speedway banan bjuder på trav och inte mindre än 3 sprinterlopp där bakspåren är mer bortlottade än normalt.
11 Make More Cider 3% är just bortlottad men likväl lite spännande på sin grymma form och 17 åriga underbarnet Lill Gustav i sulkyn. Han har kört 167 lopp i år vunnit 17 och varit på plats 44 ggr med ganska lågklassiga hästar.
3 Livi Oboy 7% står perfekt inne och försiktige Moberg är så där lite lagom optimistisk. Det är nästan som ett klartecken.
7 Stepping Moneyboy 2%. Toppfin i senaste starterna. Ok lite vingelläge men som ni vet är Jepson och Martinsson mitt dreamteam.
1 Macelleria 5% har fått luriga spår 1 men Robban kör i segerrus och struntar nog i detta.
Ok många startsnabba så Berghan kanske kör taktiskt och tar dom till slut.
7 Adde S.H. 2% är mitt bästa stänkardrag. Är värd en vinst men behöver flyt.
1 Frozen Queen 8% och 4 Estelle Nordique 2% är två urstarka Melko märrar. Ok kluriga spår och måste ha hjälp med tempot men skrälldugliga. Västerbo är väl bästa hästen men 70% är helt galet i min värld.
Heart Of Steel och Zarenne Fas känns som ett stabilt Tvåhästarslås.
Dixie Brick och Tessy D’ete är möjligen oxå ett lås men distansen är nog ett halvvarv för kort och vinnaren finns kanske på förstavolten.
Varför inte Cordelia I.S. 2%. Formen verkar bra.
Senast redigerad av Efterhandaren den 2020-10-23 klockan 15:53.
|