Citat:
Ursprungligen postat av Munchies
Nja, det handlar ju som sagt inte alltid om hur mycket man ligger plus. Det handlar främst om hur man spelar jämfört med det aktuella betfairoddset samt closing line. Bolagen har stenkoll på det där, något annat ska man inte inbilla sig. Dock leder det ju till att exempelvis Robin drabbas som oskyldig men det bryr de sig inte speciellt mycket om, det här är inte en bransch där man som stort bolag behöver vara fair.
Jag har spelat på Ladbrokes i ett år med betydligt högre insatser än Robin, och har tagit ut 10k+10k+5k från dem utan att göra några insättningar förrutom den första på 10k. De har inte rört min insatsgräns och jag spelade 2500 på en fotbollsmatch i den rumänska cupen som vann senast idag. Det är inte alltid rättvist, nej..
|
Onekligen inte rättvist, verkar som att dropping odds leder till detta och det genererar ju inte alltid mer pengar än att vänta in värde på lag som faktiskt ökar i odds.