Visa ett inlägg
Gammal 2021-10-30, 09:50   #15
Jiwa
 
Reg.datum: mar 2015
Inlägg: 254
Sharp$: 4080
Standard

Då var det dags för analys igen. 40 timmar i arkivet och jag tycker jag har bra koll så här före loppen Men sedan vet vi ju hur det kan gå Men nu går vi för miljonerna och ta rygg om ni känner för det


V75-1 Jag tycker favoriten är såbar även om han är bra. Jag tycker det finns bättre bud i loppet!


5 Bordeaux. S 10% satt jag och kollad på liven förra starten. Tränaren sa att en av de bästa hästarna och den kommer vinna. Och på vilket vis den vann. Tänkte att den där går rakt upp i guld. Jag tycker det här är en av de bättre hästarna i loppet och något säger mig att den får loppet också

1 Adde S.H 14%
har spetsläge och jag skulle bli förvånad om den inte körs där. Får den inte press så tror jag faktiskt den kan vinna detta från spetsbanan Jägers. Sören kan hästen med vilket är positivt.

3 Rackham 46% är väl i grunden bästa hästen men 80% risk för dödens och hästen har en tuff säsong. Jag tycker alla som spikar honom är illa ute med tanke på säsong och spår här.

9 Emoji 10% en av Danmarks bästa hästar säger Flemming. Men kort distans är ingen fördel men när Flemming avancerar försök på kort distans så brukar det finnas täckning. Se upp

7 Oscar L.A 14%
är en speedkula av rang som kan blåsa detta gäng om det klaffar. Tränaren hyllar hästen och han brukar ha bra bedömning på sina hästar och jag tror han har rätt.

11 Sweetman 0% kan vara skrällen i loppet tillsammans med 6 Racing Ribb 1% om man letar jätteskrällar men annars tror jag ingen annan gör sig besvär.

Rank V75-1
A 5
B 1-3-9-7
C 11-6
D 12-10-8-4-2



V75-2 Jag tror vi har en överlägsen häst för klassen och stor chans på spets också!

2 Ture L.A 28% är inte ens favorit i detta lopp. Hästen hade varit borta i 9 månader senast och sköt till bra. Nu laddar man direkt för V75 och det brukar borga att man vet vad man har innanför skalmarna. Hästen är startsnabb också. Jag tror det här är ett bra spikförslag i ett öppet lopp

3 Klimster Boko 29% är en riktigt fin häst som trivs extra bra i spets. Men jag tror att det blir svårt att lugga min tipsetta på spets. Risken är att det blir hård körning och de gynnar nog ingen.

12 Wish Me Magic 1% har uselt spår och visst finns många svårigheter här. Men kollade arkivet och tycker faktiskt inte hästen är så dålig. Blir det körning så ska den inte glömmas bort.

6 Grappa Boy 14% är relativt hårt spelad här med 3 raka segrar. Men jag tycker denna är det ett annat motstånd. Att den bara är 3 år gör att det borde bli tufft även om kapacitet finns.

9 The Eagle 17% har ett bra smygläge här och ska inte underskattas. Goop kan smyga med här och verkligen bestämma när han ska sätta in stöten. Tror den blir farlig om min taktik inte funkar.

5 Dionyos L.I 3% tycker jag är lite spännande här. Startsnabbhäst som kommer söka sig till plankan och sedan avsluta vasst. Krävs nog lite tur men helt borta är inte hästen.

Rank V75-2
A 2
B 3-12-6-9-5
C 8-11-4-1-7-10



V75-3 Omgångens svårlösta lopp enligt mig. Hur sjutton blir det kört tro?

5 Billi Time 11% måste jag ranka först då jag tycker det är en komplett häst med många bra egenskaper. Någon spets blir det inte men fart och speed till slut finns.

10 M.T Oscar 6% är ju en liten favorithäst som ibland strular till det för sig. Står han på benen och har en bra dag så rundar han detta utan tvekan. Men det måste som sagt vara en bra dag.

2 Four Guys Dream 14% är en rejäl häst som kan avsluta snabb och måste med på en gardering. Här har man ett kanonläge och kan välja taktik. Kusk i form också så tänk på det

4 Global Beware 21% är en häst som klättrat i klasserna fort. Tycker ändå att det finns sådan bra fart och kapacitet att han måste med på bongen vid gardering.

1 Barbaresco V.M 6% har ett smaskigt läge från innersniffen som Hultman skulle sagt. Jag tror man kommer ladda vad som går för att köra i spets men tveksam om man lyckas. Men bra lopp kommer den få oavsett.

6 Red Mile Brodde 21% tycker jag är en svag favorit även om den varit riktigt bra i 3 starter nu. Men risk för dödens är stor i detta lopp och där vinner den inga lopp.

11 Mystic Mom 4% är ju en speedkula utan nåde. Får han sitt lopp så lovar jag att den kommer avsluta som ett monster i sista 300m. Den måste man ha med vid flera streck

9 Cruise 8% har även den ett bra läge för vara den hästen då den kan följa med dom där framme. Mer stark än speedig men har farten för klassen i alla fall.

7 Borups Racing 5% har två kanonstarter i Danmark i rad. Hästen ser väldigt fin ut men det är svårt att sätta in den emot de här hästarna då den haft svårare i Sverige att hävda sig.

Rank V75-3
A 5
B 10-2-4-1-6-11-9-7
C 8-3-12



V75-4 Här tycker jag omgångens roligaste drag finns. Väldigt lite spelad också!

10 Miss Monepenny 9% är bara fjärdehandare här. Kollar man loppet de senaste starterna så ser man att kapacitet finns. Nu Örjan upp och jag tror det blir ett offensivt upplägg. Det är veckans chanspik i mina ögon!

7 The Fastlove 8% gick 1,12 ca efter gunga för 3 starter 2000m. Gör den om det så blir den nog svårslagen men jag är inte säker på att den släpps till spets denna gång. Gör den det så blir den mycket farlig.

15 Alhambra Mail 11% är normalt för bra för klassen men 14 hästar att runda i spåren inte är det lättaste. Men skulle den komma igenom så tror jag det är många som svårt att stå emot på slutet även om jag tror min tipsetta är smartare än bjuda in denna kanon.

3 Imperias Juliette 29% är en orutinerad favorit som gjort 8 starter och vunnit 5. Men visat kapacitet så här långt men nu är det helt annat motstånd. Jag tycker ej den är motiverad favorit till de %.

6 Palmyra 17% är ett oskrivet kort från Tyskland. Fin rad men verkar ändå lite blek om man ska titta i arkivet. Men kommer man hit så lär man tro på chans och har ju bra läge denna gång

14 Devs Daffodil 4% tror jag det finns bra utveckling i trots sina 7år. Något säger mig att den här är i Guld nästa år då den gör fina lopp hela tiden. Ska med om man garderar många.

Rank V75-4
A 10
B 7-15-3-6-14
C 4-12-1-13
D 5-11-8-2



V75-5 Tycker det är några som sticker ut men frågan är vem som kommer till spets?


8 Parker 29% tycker jag nog är bästa hästen samt att man har nog bara en plan och ladda framåt. Skulle den komma till spets så tror jag den bara vinner. Men något säger mig att flera vill göra det svårt för parker.

5 Bugatti Miles 39% har man hållit högt från stallet även om den inte klättrat i klasserna ännu. Tror man är sugen att prova ladda idag även om det inte är någon garantispets.

2 Pre Calculated 2% har äntligen ett bra läge på V75. Den här ska inte underskattas från detta läge då den alltid löper jämt emot alla den springer emot. Varning säger jag

10 Unacerveza Broline 10%
med det fantastiska namnet är inte svår att ta miste på. Tror polletten börjar trilla ner även om den vunnit 9 av 27 starter nu. Men den ser ut att mognat på slutet.

9 Van Gils 3% körs barfota runt om för första gången vilket är intressant i sin 38 start. Tänk om det ger den här effekten man vill. Varning!

3 Black Mission 2% tycker jag är helt bortglömd här. Kollar man arkivet så är den alltid med om det inte strular. Jag tycker det är en häst som är för bortglömd för att bara vara streckad på 2%

1 Emma Häggnäs 4% har ett bra läge och jag tror att man vill köra i spets men det kan kosta lite då. Oavsett får man ett bra lopp härifrån.

Rank V75-5
A 8
B 5-2-10-9-3-1
C 11-7
D 6-12



V75-6 Tvåhästarslopp tänkte jag men sedan fick jag tag i en 1%. Jippie

11 Digital Dominance 64% ska ju ha en bra chans då den är ett styrkefenomen de lux. Men tänk på att många kommer ha koll på favoriten och då kan det oftast bli långt fram.

14 Andre Wadd 13% hade jag nog kunnat spika om det inte var Flemming i sulkyn. När hästen får gå och göra sina lopp så vinner den allt som oftast. Flemming sover oftast bort sig i loppen och då blir det galet långt fram. Skulle Flemming våga köra så tror jag sen har bättre chans än favoriten

6 Center Teemer 1%
är mitt drag i omgången. Går framåt för varje start och är stark och oöm. Nu blir det spets och jag tror den körs där länge om man inte kommer fort bakifrån. Se upp säger bara!

12 Kalashnikov 7% tycker jag en riktigt bra häst som köptes för dyra pengar då jag satt bredvid vid auktionen. Blir ju bättre och bättre med åren tycker jag men jag tycker ändå den har svårt att räcka sig emot dom 3 första.

10 Hurricane Silas 3%
gillar jag som häst och jag vet att man håller hästen högt i stallet. Men det har inte varit den utveckling jag hoppats på. Men den har kapacitet att vinna detta.

1 Red Love Vici 6% har ju ett bra läge men jag tror det blir rygg ledaren här. Visst skulle den kunna skrälla men det krävs att dom andra lurpassar på varandra då.

Rank V75-6
A 11
B 14-6
C 12-10-1
D 9-8-3-13-15-7-4-5-2



V75-7 Underbar öppen gulddivision avslutar omgången!

2 Extreme 27% gav jag som en chansspik näst senast och på vilket vis den vann emot kanonhästar. Men även om den har hårdheten nu så gillar jag inte den som favorit även om det är första strecket. Tycker den ska garderas

4 Born Unicorn 19% tror kommer dominera guld under vinter då den har alla egenskaper som jag gillar. Kan lika bra dominera här med men jag vill se sen göra det i guld innan jag säger mer

6 Zarenne Fas 13% vet ju alla vilken kapacitet det finns i hästen. Men den behöver nu stå på alla ben och samtidigt få ett bra lopp. Kapacitetsmässigt tror jag det är få som kan mäta sig emot den men det gäller att det inte strular

7Upsate Face 17% ska man tro på familjen Kolgjini så är man redan i vinnarcirkeln. Men det kan bli tufft från spår 7 och den har en hård säsong bakom sig. Men ska absolut med på gardering

9 Esprit Sisu 14% läste jag att man spikar från fler håll. För mig är det obegripligt även om jag tycker hästen är bra nog för att vinna. Men från detta spår och jägers och i guld så rankar jag ner hästen.


Rank V75-7
A 2 4
B 6-7-9
C 1-8-12
D 11-5


Lycka till idag för det kommer ge bra betalt för 7an idag!

mvh jiwa
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
SakanAA (+10), ms (+30), ajvide (+30), supermandus (+10), asgaya3141 (+5), znipstern (+7)
Jiwa är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat