Här kommer några drag och spikförslag som hamnar på min 2800r kupong.
Avd 1. 5 Matadore håller jag högt på läge och form, eventuellt ledare efter 500m. 10 Barabobbit kan blanda sig i om dom kivas lite där framme. 1 och 9 skippar jag på 5 streck!
Avd 2. Fördel ston jämnar ut oddsen lite men att ett nyss fyllda femårigt sto ska vinna detta skulle jag inte betta på, schas! Nä, här avgör styrka och positioner.. 10 Vollanfaks galopperar gärna men är given till 1% 10 Arragon med kuskförstärkning?! i kallblodssammanhang likaså.
Avd 3. 6 Dear Friend är såklart ett givet spikbud men här avvaktar jag in i det sista beroende på banförutsättningar och värmning. Marcus Lindgren låter inte helt nöjd tycker jag mig skönja. Till 65% på strecken så ska jag vara "säker" på sos innan jag bankar in henne! Det givna motbudet är 5 Racing Brodda men jag betalar också för formtoppade 9 Shapes. Jag tar definitivt inte med en överspelad 3 Digital Class så länge det är skotvång.. Stänkarvarningen får vinstmaskinen i gänget 4 Kimi di Quattro!
Avd 4. 3 Demir K.M.E står optimalt inne och är mitt bästa spikförslag i omgången! Jag har ytterst svårt att se tilläggshästarna ta in 20m på det ekipaget om det är vettigt innerspår. Rysaren är 4 Nibali Vivantis om favoriten skulle bränna.
Avd 5. Spik eller 4-6 streck, det är frågan! 6 Vinci Nice bör ha bra chans om han inte hamnar sämre än 3e ytter. 4 Pleasure For Cash tycker jag nog är värst emot..
Avd 6. Här åker handduken in och jag målar på med så många jag får råd med! 7 Dandelion Bonanza för att nämna någon..
Avd 7.
Senast redigerad av KalleKlut den 2023-01-07 klockan 02:51.
|